| HIldana a întrebat:

Buna!
Intrebarea: De cate ori se poate ramane repetent de durata scolii? Sau de cate ori se poate repeta anul scolar? Situatia: Copila in cauza a ramas repetenta de 2 ori in clasele mai mici (1 - 4) si acum vor sa o dea afara din scoala lasand-o repetenta din nou, fiind in clasa a 7-ea? Se poate intampla asa? (m-am cam contrazis cu directorul)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In legislatie nu exista stabilita o limita pentru invatamantul gimnazial ci doar pentru cel liceal, conform Regulamentului aprobat prin Ordinul MECTS nr. 4925/2005, citez:
"(3) În învăţământul de stat, în anul de completare şi în ciclul superior al liceului elevii se pot afla în situaţia de repetenţie de cel mult două ori. Anul de studiu se poate repeta o singură dată."
Elevul din ciclul gimnazial ramane repetent ori de cate ori nu trece clasa. Nu il da afara din scoala pe alte motive (de exemplu disciplinare), daca nu exista.

1 răspuns:
| Hermyone a răspuns:

Depinde de regulamentul fiecarei scoli.