| Alexps0 a întrebat:

Salut, daca sunt clasa a9a si pe al doilea semestru vreau sa ma transfer la alt liceu si liceul la care vreau sa intru sa zicem ca are 8, 20, eu trebuie sa fi luat in examen mai mult de 8, 20 sau sa am media pe semestrul 1 mai mare de 8, 20.
Ce se ia in calcul la transferul din clasa a 9a pe semestrul 2 media din examen sau media din semestrul 1?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se ia in considerare media de admitere, aceasta trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului admis.

| Alexps0 explică (pentru Ioandelasal):

Si stii cumva daca sunt rrom pot sa ma transfer pe un loc de rrom sau ceva?

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, asa ceva nu mai este posibil!

Transferul elevilor de clasa a IX-a se va putea face în timpul anului școlar, în vacanțele școlare, doar în situații medicale deosebite, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/a municipiului Bucureşti sau a documentelor medicale justificative, potrivit noului Regulamentul de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar (ROFUIP). Noul regulament urmează să fie publicat în Monitorul Oficial.

https://www.edupedu.ro/......fuip-2022/

| Alexps0 explică (pentru Violleta2022):

Si daca vreau sa fac transferul in clasa a10a se poate?