| Anonim9118 a întrebat:

Salut de ce la unele obiecte de ex telefoane nu scrie țară de origine și scrie doar "Produs pentru..."? De ce asta ce înseamnă

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Te lamuresti rapid unde sunt produse si de catre cine urmarind niste documentare:

https://www.youtube.com/watch?v=JxLHXHjpal8

https://www.youtube.com/watch?v=3Gcpf6cosUM

| gabicoo a răspuns:

Ia ghici cei? Chinezărie!

| Standt a răspuns:

Produs de aceeasi companie dar diferentiat "pentru" si "pentru". Diferenta este la calitate.
Eu am semnalat acum cativa ani ceva legat de electronice. Multi "cunoscatori" mi-au sarit in cap si mi-au spus ca sunt troll. Acum vad aceleasi persoane care spun ca-si cumpara numai din strainatate si critica produsele vandute in Romania. Unde au dreptate?

| Anonim9118 explică (pentru Standt):

Nu nu nu deci da zicem că un produs XYZ te-ai fi așteptat să fie produs in Korea Japonia SUA etc ei și pe el NU ARE SCRISĂ ȚARA DE ORIGINE asta ce înseamnă că nu e original? Dar scrie in schimb "MADE BY...(firma respectiva) adică produs pentru Samsung HTC Microsoft Indesit etc.ei asta înseamnă că acel produs nu e original?

| Standt a răspuns (pentru Anonim9118):

Ba da, este original. Dar este fabricat la comanda "firmei" cu caracteristicile cerute de ei. Plus/minus fata de cele standard. Si stabilesc si niste preturi preferentiale.