| Danutu a întrebat:

Salut deci am o intrebare:

La matematica sunt mai varza deoarece am luat 7 si 6 si am o intrebare cat ar trebui sa iau un teza ca sa trec cu 7 sau 8 la medie?

9 răspunsuri:
| izabelageorgiana a răspuns:

Pentru media 7 iti trebuie cel putin un 7 in teza dar nu-ti mai poate iesi media 8, oricat ai lua in teza deoarece media se calculeaza astfel: media notelor pe care le ai *3 + teza, totul impartit la 4. Singura sansa a ta sa-ti iasa 8 este sa va mai dea note.

| didiDia a răspuns (pentru izabelageorgiana):

Cel mai bun raspuns de pana acum. Bravo! Meriti funda. Situatia sta asa cum ai scris tu, izabelageorgiana.

| izabelageorgiana a răspuns (pentru didiDia):

Multumesc! E super sa te simti apreciat.

| cat212 a răspuns:

Daca iei 7 iti iese media 7, dar si daca iei un 10 o sa iti iasa tot 7... deci ia un 7! big grin

| mriuls a răspuns:

De la 7 in sus (inclusiv 7)

| IStoleUrBrain a răspuns:

Depinde daca va mai da note...Media semestriala se calculeaza asa: [(Media notelor X 3)+teza]:4...Deci ti-ar trebui un 8

| Lucaci a răspuns:

Ar trebui sa iei un 10.

| dragosboss97 a răspuns:

Pai man asta e chestie de cultura...nu stiu cum sa spun dar este usor asta si daca nu sti matematica afli.Pai se numeste Media Aritmetica: de ex : a-primul nr. b-al doilea nr.
Media Aritmetica se afla asa : a+b supra 2 adica suma lor impartita la 2. in cazul tau a-7 sau 6 si b nota din teza, si calculeaza ca suma lor sa dea 16 (16:2=8 8-nota care tio deoresti sa fie media generala)=> ca poti calcula si singur, eu te ajut si iti zic ca ar trebui sa iei un 7 sau un 8 in teza ceea ce este destul de greu ca te trage geometria in jos daca esti praf la algebra damai la geometrie. Sper ca te-am ajutat =]

| GabiSniper a răspuns:

De la 7 in sus da poti sa inveti sa iei mai mult! BAFTA!