| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Este vreun dezavantaj daca raman repetent? Intreb deoarece imi doresc sa raman fiindca nu sunt multumit de nivelul de educatie cu care ies din invatamant (mi-am dorit mereu sa invat serios si m-am distras cu altele). Plus ca sunt sanse mari sa nu iau bacul sau sa il iau cu nota mica. De asemenea, facultatea la care voi merge are foarte mare legatura cu una dintre materii la care nu am invatat si as vrea sa repet anul ca sa ma duc mai pregatit acolo si sa fiu implinit pe viata ca am avut si eu un an in care chiar am invatat serios si am luat bacul cu nota mare.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ramai repetent in ultimul an de liceu vei pierde un an si nu vei mai primi alocatia de stat pentru copii.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt gramezi de dezavantaje!
Pierzi 2 ani de viata, toata lumea te desconsidera si te arata cu degetul ca esti prost, nefiind capabil sa inveti si sa iei macar un amarat de 5 ca sa termini liceul.

Daca esti a 12-a la liceu, atunci vei fii nevoit sa faci anul 12 si 13 la seral, fiindca la curusul de zi nu mai poti continua.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dezavantalul esre că pierzi un an de viață/

| Skulldetroy12 a răspuns (pentru sadrian46):

1 an din restul de 70-80-90 e asa mare pierdere?
Și de ce e "pierdut" anul ca nu înțeleg.

| sadrian46 a răspuns (pentru Skulldetroy12):

Că puteai să faci ceva în acel an. nu să stai din nou într-o bancă într-o clasă. Când o să ajungi la 77de ani ca și mine, o să reușești să evaluezi dacă pierderea e mare sau nu.

| dullcat a răspuns:

Buna.Este o idee foarte neinspirata sa alegi dinadins repetentia, deoarece nu cred ca ai nimic de aprofundat. Daca esti intr-adevar atat de pasionat, poti citi cate vrei in timpul vacantei de vara, plus multe alte informatii care nu se gasesc in manualele scolare, de pe internet. Eu cunosc cazuri de oameni care au amanat un an, pentru bac, pentru facultate, etc, si totusi au sfarsit in aceeasi pozitie, deoarece in acel an nu au facut nimic, au lasat tot pe ultima suta de metri.

Din punctul meu de vedere, este mai intelept sa dai tot ce poti, fiindca nu ii pasa nimanui de nota de la bac, nici de nota de admitere la facultate, ci trebuie doar sa intri. Dupa ce esti admis iti poti concentra cu adevarat eforturile si sa ajungi in varf pana la sfarsit, chiar daca media de admitere nu e wow.Succes!

| johnnny123 a răspuns:

Pe "logica" asta, de ce nu ai rămas repetent în fiecare an ca să fii sigur că ești bine pregătit pentru facultate?

Realizezi cât de aiurea este să-ți dorești să rămâi repetent pentru a "aprofunda" materia? Dacă rămâi repetent înseamnă că nivelul tău de cunoștințe este aproape zero. Deci repetând anul nu "aprofundezi" nimic, pentru că nu ai nimic de aprofundat. Doar o iei de la zero și pierzi un an din viață.

"mi-am dorit mereu sa invat serios si m-am distras cu altele"

Dacă ești atât de ușor de distras, de unde știi că nu vei fi distras din nou dacă repeți anul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai cum să mai rămâi repetent acum, e prea târziu.

| Skulldetroy12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt corigent la 2 materii de bac dar ne trece din burta dacă vin la ultimele ore.
Acum tine de mine dacă sa ma duc sau nu.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Buna. Nu consider ca este o idee buna. Daca am trai in Franta, unde nimeni nu te priveste ciudat daca ai ramas repetent, ci mai degraba s-ar gandi ca este o lectie pentru tine, totul ar fi bine. Dar in Romania? Nicio sansa. Eu zic sa-ti termini liceul si sa iti iei un an de pauza in care sa inveti. happy Poti sa-ti bagi si meditatii la anumite materii. Totul va fi bine, crede-ma. Fii silitor de acum inainte. Ai incredere ca o sa poti.

| Skulldetroy12 a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Un an pauza în care sa învăț? De ce sa nu fie un an de educație gratis în care voi învăța la școală? 9 ore pe săptămână la muzica! Eu vreau sa merg la conservator și la nivelul meu actual n-am șanse. Voi intra la anul bazat fiindcă sunt extrem de determinat sa am un an în care merg la toate orele și învăț de dimineață până seara acasă.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Skulldetroy12):

Pai esti la un liceu specializat pe acest domeniu? happy Oricum, pentru muzica din cate stiu, conteaza cel mai mult ce faci tu singur. Deci scoala, ma refer aici la mate-romana-fizica, nu stiu exact cu ce te-ar ajuta. Dar sigur poti si fara sa ramai repetent. Asta este parerea mea, bineinteles. Dar este viata ta, alegerea ta. Gandeste-te bine inainte sa iei o hotarare. Pana la urma este vorba despre viitorul tau. happy

| Adrianod a răspuns:

Încearcă să nu rămâi repetent, pierzi timp aiurea.
Trebuie sa te străduiești altfel 12 ani i-ai cam pierdut. Persoanele fără studii sunt plătiți prost și preiau muncă cea mai grea.
Alta soluție ar fi sa înveți o meserie: electrician, mecanic, zugrav, cauți firma care te ia ca ucenic și să înveți meserie de la ei. Facultatea nu te învață mare lucru, doar îți deschide anumite orizonturi

| Alexcpt a răspuns:

Mai bine termină acum școala și nu te înscrie la bac, asa ai un an la dispoziție in care înveți pentru bacul din vara viitoare, este mai bine asa decât sa ramai repetent și sa facă aia de la tine din scoala mișto pe chestia asta

| Skulldetroy12 a răspuns (pentru Alexcpt):

Sa facă mișto de mine? Nu mai pot eu de părerea altora! Când ma vor auzi cântând nici nu-i vor mai interesa că-s repetent. Iar legat de anul la dispoziție în care sa învăț de ce sa stau și sa sparg banii pe pregatiri când pot reveni la liceu și îmi voi putea primi educația pe gratis. E altceva când te învață un profesor! Cu invatatul de unul singur nu voi ajunge nicăieri.