| Toncualexu a întrebat:

Salut, eu am o problema cu profilul e care sa-l aleg la liceu, mi-e nu-mi place matematica, fizica, si chimia, si chiar nu stiu ce sa aleg, aveti sfaturi?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Daca nu iti plac stiintele exacte du-te la un profil de filologie sau stiinte sociale.Nu vei face incepand cu clasa a 11 nici fizica, nici matematica nici chimie.Dar din a 11 retine.Pana intr-a 11 vei face cate 1-2 ore aceste materii care nu iti plac.
Mai poti de asemenea sa alegi profil sportiv, vocational, pedagogic dar la toate trebuie sa dai probe de aptitudini.
Alege profilul uman (filologie sau stiinte sociale)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu-ti plac acele materii atunci du-te la un profil de filologie sau stiinte sociale, in functie de preferinte si de facultatea pe care vrei s-o urmezi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În acest caz, preferabil să alegi un liceu cu SPECIALIZAREA de Ştiinţe Sociale sau Filologie :)

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune.