| hkkshddd a întrebat:

Salut, imi pare rau daca am greșit categotia. La matematica am un 4 in teza si doi de 5. Am calculat media si imi da 4, 75 daca este asa, inseamna ca trec clasa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Media se face cu cel putin 3 note.
Dar media ar fi 4, 75.
Acum eu nu stiu ce medie ai tu pe primul semestru. 4, 75 e doar media semestriala.
Nu stiu ce medie ai pe primul semestru ca sa iti pot spune exact cat ai media si daca treci. Oricum daca media anuala ar fi 4, 75 nu ai trece deoarece iti trebuie minim 5 pentru a trece. Si avand in vedere ca media anuala sau semestriala nu se rotunjeste inseamna ca vei ramane corigent la matematica.

| hkkshddd explică (pentru anonim_4396):

Pe primul semestru am 5 si pe asta sper sa am la fel laughing

5 răspunsuri:
| FaraNumePls a răspuns:

Da

| octav005 a răspuns:

Teoretic da. practic. cum va vrea profesoara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, doar daca ai si pe primul minim 5.

| artur99 a răspuns:

Media semestrială se rotunjește. Deci dacă media notelor este 4, 75 atunci media semestrială este 5. Media generală (media pe cele 2 semestre la o anumită materie) nu se rotunjește. Deci dacă ai pe primul semestru 4 iar pe al 2-lea 5, media generală va fi 4, 50 - și vei rămâne corigent.
Dacă ai pe primul semestru 5, iar pe al doilea tot 5(să presupunem că cu media notelor 4, 50 sau 4, 75), atunci media generală este 5, deci nu rămâi corigent.