| AdelinaC a întrebat:

Salut.In curand incepe scoala si ma gandesc cu groaza la momentul asta, cred ca nici daca m-ar fi dus cineva sa ma omoare nu as fi fost atat de suparata.Eu nu urasc scoala din cauza invatatului, ci din cauza oamenilor din ea.Cum pot sa fac sa-mi treaca timpul mai repede in atatea luni de scoala cate urmeaza? Prieteni la scoala nu am, caci am colegii din cls 1 si toti sunt pe grupulete, iar eu nu am nicio prietena, niciun prieten si din cauza asta urasc sa calc in scoala.Nimeni nu ma saluta si nici eu nu ma bag in seama degeaba ca sa deranjez.Ma simt aiurea, parca as fi in plus in clasa aia, ma simt prost in fiecare zi de scoala...si deja sunt a11-a, parca nu mai pot sa suport inca 2 ani si sa mai si raman sanatoasa la cap.Am incercat sa-mi fac prieteni pe site-uri ortodoxe, sa dau anunturi, vroiam odata sa si dau meditatii gratis numai sa ma bage cineva in seama, dar am renuntat ca oricum cu astia de pe net discuti o saptamana-doua si dupa habar n-au de ce esti la ei in lista si tot nimic nu am rezolvat.Am incercat sa ma duc la o organizatie de voluntariat, dar unde m-am dus eu erau voluntari peste 25 de ani iar copiii bolnavi erau sub 9 ani, iar eu vreau pe cineva de varsta mea. Dar problema mea principala este scoala, acolo vreau sa-mi fac o ocupatie, eu nu pot sa trec peste anul asta. Ce sa fac? Ce sa le spun parintilor ca nu vor sa ma mute de la scoala? La ce sa ma gandesc sa treaca timpul? In proiecte nu pot sa ma bag ca sunt altii, de serviciu pe scoala imi vine randul doar odata pe an...pana la urma fug de acasa, asta e singura solutie ca sa scap de scoala sau ca sa atrag atentia dirigintei sau colegilor.

Răspuns Câştigător
| PisicaAristocrata a răspuns:

Te inteleg foarte bine, stiu cum este sa te simti alien intr-o clasa laughing Daca nu merge treaba cu colegii, incearca cu profii! Da, vorbesc serios. Da tot ce ai tu mai bun la invatatura, impresioneaza-i. Te vor remarca si, pe langa notele bune care te vor motiva, te vor instiinta cu privire la concursuri, olimpiade etc. Uite ca viata la scoala poate deveni si interesanta. Invatatura iti va ocupa mare parte din timp si astfel nu te vei mai plictisi. In plus, iti faci un mare bine. Mediile mari te vor ajuta enorm la admiterea la facultate. Fa-ti din asta un tel si pune-te serios cu burta pe carte.

PS: Daca te plictisesti si vrei din cand in cand sa mai vorbesti cu cineva... noi suntem aici!

7 răspunsuri:
| AdelinaC explică:

Multumesc celor care mi-au raspuns.Pana la urma las timpul sa treaca,mai am doar 2 ani...oricum primele zile vor fi cele mai grele,cred ca mai bine ma duceam la inchisoare decat la scoala.

| AdelinaC explică:

Multumesc celor care mi-au raspuns.Pana la urma las timpul sa treaca, mai am doar 2 ani... oricum primele zile vor fi cele mai grele, cred ca mai bine ma duceam la inchisoare decat la scoala.

| Buttercup30 a răspuns:

Cum sa fugi ma?!
asta e, asa suntem...rai thinking
cel mai bine e sa fi indiferenta, si sa nu-i bagi nici tu in seama laughing[stiu ca suna ciudat, si ca tu crezi ca daca o sa faci asa nu o sa mai ai pe nimeni niciodata, dar nu e asa.Eunu cred ca rezolvi ceva daca te tot dai pe langa ei.
Mie mi s-a intamplat sa ma plictisesc de colegii mei de clasa. Unii care nici nu ma bagau in seama, si mi-am zis ca nutrebuie sa stau eu dupai ei, si ca daca vor sa ne intelegem bine, daca nu tot bine.Si statam singura in banca, ma duceam la magazin, toaleta singura laughingSi dupa vreo zi-doua au inceput sa vina sa stea cu mine, sa vina cu mine.Si acum ne intelegem foarte bine.
Trebuie doar sa te cunoasca mai bine.Si fa-ti prieteni din afara scolii, si iesi cu ei.Maiales daca sunt mai mari, colegii tai vor fi si ei interesati de prietenii tai, si de tine.

| georgiana_5779 a răspuns:

Eu zic sa imi dai id la msj private si vb. ar fi misto, pentru ca si eu am patit asta. dar eu m-am bagat in seama si am reusit sa ma integrezwinking

| micki_6523 a răspuns:

Pff.
incearca sa vorbesti tu cu ele daca ele nu vor sa te bage in seama
sau fa`ti prietene de la alte clase

11-a-b-...

si oricum la ore poti sa stai mai linistita
dar in pauze citeste mai du-te la un grup de fete si incearca sa vb`esti cu ele...

Daca nici asa nu merge vorbeste cu doamna diriginta si nu fugii de acasa
ca nu o sa rezolvi nimic
poate o sa fie si mai rau

si oricum o sa avem vacanta;
si pentru proiecte incearca sa le faci singura sau cu parintii tai

si atunci cand o sa te intrebare de ce nu ai facut cu cineva le povestesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu incerci sa-ti faci prieteni noi din alte clase, sau totusi nu ai niste prietene/prieteni din afara scolii, prieteni din copilarie? iesi la un suc cu ei, iar pe viitor o sa iesi si cu cercul de prieteni al persoanei respective.
Un alt sfat ar fi SA TE IMPLICI in Consiliul Elevilor (eu am fost presedintele scolii mele si al consiliului) si stiu sigur ca e mereu nevoie de persoane care sa se implice in diferite proiecte sau tot felul(de aceea sunt mai multe departamente mass-media, ecologic, artistic, organizatoric, etc) pe care-l vrei tu il alegi!
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu incerci sa-ti faci prieteni noi din alte clase, sau totusi nu ai niste prietene/prieteni din afara scolii, prieteni din copilarie ? iesi la un suc cu ei, iar pe viitor o sa iesi si cu cercul de prieteni al persoanei respective.
Un alt sfat ar fi SA TE IMPLICI in Consiliul Elevilor (eu am fost presedintele scolii mele si al consiliului) si stiu sigur ca e mereu nevoie de persoane care sa se implice in diferite proiecte sau tot felul(de aceea sunt mai multe departamente mass-media,ecologic,artistic,organizatoric,etc) pe care-l vrei tu il alegi!
Succes!