| kj20 a întrebat:

happy În septembrie o să fiu în clasa a VIII-A, iar după cum știți, se apropie Evaluarea Națională și îmi este foarte, foarte frică. La română, nu chiar, cred că o să fac peste 9, dar la matematică este altă poveste. laughing Ca să vă faceți o idee, mediile mele la matematică sunt de 7, câteodată 8. Sunt destul de bun la oră, dar testele sunt beleaua cea mai mare. Și îmi estee friCĂ CĂ nu pot avea media dorită și nu voi putea ajunge la liceul dorit și îmi este frică de ce vor spune rudele de nota mea, eu provenind dintr-o familie deșteaptă. Voi care ați dat Evaluare Națională, puteți să-mi spuneți cum este la matematică, cât și la română? Sfaturi pentru a mă pregăti pentru acest examen? (Da, o să fac meditații) De la o scară de la 1 la 10, ce număr ați alege? Fundă.winking

Răspuns Câştigător
| catalingradofficial a răspuns:

Buna! Nu trebuie sa te ingrijorezi. Tot ce trebuie sa faci este sa inveti, deoarece examenul de evaluare nationala este un examen de nivel mediu. In comparatie cu examenul de acum 2 ani, examenul de anul acesta si anul trecut sunt extrem de usoare, nivelul acestuia fiind din ce in ce mai scazut cu trecerea timpului. Iti recomand sa iei meditatii, deoarece programa scolara este foarte mare si de multe ori profesorii de la clasa nu au timp sa predea si sa explice totul asa cum trebuie in scopul pregatirii examenului. In cazul in care vei da simulari si vei lua note mici, sa nu te sperii. Simularile sunt mai grele decat examenul propriu-zis. Sper ca te-am putut ajuta!

| kj20 explică (pentru catalingradofficial):

Mulțumesc! M-am mai liniștit puțin! happy

4 răspunsuri:
| Blastphemy a răspuns:

Ah... exact asta voiam să-ți spun. De meditații. Am un prieten care a apelat la meditații pentru că profii erau prea varză (+ dezinteresul lui). A luat a doua medie pe clasă la mate. Wow biz! Chiar l-a ajutat.

| kj20 explică (pentru Blastphemy):

Și cum a fost examenul? happy

| Blastphemy a răspuns (pentru kj20):

Mie mie se pare acceptabil. În cazul lui, fără meditații, nu mai intrea la cel mai bun liceu din zonă. Da, aia cu prima medie a optat pentru al doilea liceu ca valoare dar e în plină dezvoltare.