| notziv8 a întrebat:

Salut la ce profil de liceu ar trebui sa intri ca sa te descurci mai bine la facultatea de drept? Pentru a absolvi facultatea trebuie sa stiu romana latina si istorie? Cat timp dupa absolvire miar lua sa intru in Barou? si cam cate cheltuieli?

Multumesc dau funda

Răspuns Câştigător
| onlyagirl a răspuns:

Sincer,cunosc pe cineva care lucreaza la arhiva desi este procuror, tocmai pentru ca posturile de avocat se cumpara.nu stiu daca merita sa faci asta! e foarte greu. poti sa dai la drep de la orice profil, dar te-ar ajuta mai mult daca ai fi la uman-filolofie sau stiinte sociale...te pup, oricum ai timp sa te gandesti! :*

| onlyagirl a răspuns (pentru onlyagirl):

Drept*,filologiebig grin

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Cel mai bine este de la profilul stiinte sociale.
2.Pentru a absolvi facultatea trebuie sa stii materiile la care se dau examene.
3. Daca esti foarte bun poti da examenul pentru avocat stagiar in anul absolvirii facultatii, faci 2 ani de stagiu si devii apoi avocat definitiv.
4.Cheltuielile pot diferi foarte mult, in functie si de relatiile pe care le ai.

Poti urma un profil de filologie sau stiinte sociale. Duap absolvire depinde de noroc pentru a intra la Barou, iar cheltuielile nu stiu cat sunt exact, dar presupun ca sunt destul de ridicate.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Poti foarte usor cu Filologie sau Stiinte Sociale. Dar iti recomand Stiinte Sociale, chiar daca e mai putin renumit, asa, pentru ca materiile studiate la profilul respectiv iti ofera o baza pentru ce vei studia la facultate.

Cu stima,
Neo