| notziv8 a întrebat:

Salut la ce profil de liceu ar trebui sa intri ca sa te descurci mai bine la facultatea de drept? Pentru a absolvi facultatea trebuie sa stiu romana latina si istorie? Cat timp dupa absolvire miar lua sa intru in Barou? si cam cate cheltuieli?

Multumesc dau funda

Răspuns Câştigător
| onlyagirl a răspuns:

Sincer,cunosc pe cineva care lucreaza la arhiva desi este procuror, tocmai pentru ca posturile de avocat se cumpara.nu stiu daca merita sa faci asta! e foarte greu. poti sa dai la drep de la orice profil, dar te-ar ajuta mai mult daca ai fi la uman-filolofie sau stiinte sociale...te pup, oricum ai timp sa te gandesti! :*

| onlyagirl a răspuns (pentru onlyagirl):

Drept*,filologiebig grin

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Cel mai bine este de la profilul stiinte sociale.
2.Pentru a absolvi facultatea trebuie sa stii materiile la care se dau examene.
3. Daca esti foarte bun poti da examenul pentru avocat stagiar in anul absolvirii facultatii, faci 2 ani de stagiu si devii apoi avocat definitiv.
4.Cheltuielile pot diferi foarte mult, in functie si de relatiile pe care le ai.

| Unknown1318 a răspuns:

Poti urma un profil de filologie sau stiinte sociale. Duap absolvire depinde de noroc pentru a intra la Barou, iar cheltuielile nu stiu cat sunt exact, dar presupun ca sunt destul de ridicate.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Poti foarte usor cu Filologie sau Stiinte Sociale. Dar iti recomand Stiinte Sociale, chiar daca e mai putin renumit, asa, pentru ca materiile studiate la profilul respectiv iti ofera o baza pentru ce vei studia la facultate.

Cu stima,
Neo