| NubleReapper a întrebat:

Salut,la intrarea unui liceu cu profil pedagogic, ce probe se dau?

1 răspuns:
| PeggyRock a răspuns:

Un exemplu de cerințe. S-ar putea să fie ceva diferențe, depinde în ce oraș este liceul.
Proba de aptitudini muzicale
Proba de aptitudini muzicale constă în verificarea aptitudinilor interpretative și a auzului muzical prin:
intonarea unui cântec dintr-un repertoriu de cinci cântece învățate în clasele I-VIII,
reproducerea unor scurte motive ritmico-melodice (2-4 măsuri), desprinse din cântece pentru copii.
Proba de aptitudini fizice
Proba de aptitudini fizice constă în verificarea aptitudinilor fizice prin:
reproducerea, după model, a 2-3 exerciții de influențare selectivă a aparatului locomotor,
3-4 elemente de gimnastică acrobatică din programul claselor a V-a, a VI-a, executate izolat,
alergare 600 de metri – fără cerință de timp (implică un efort moderat).
Aptitudinile investigate sunt:
memorie motrică și coordonare,
starea funcțională a coloanei vertebrale,
funcție normală a sistemului cardio-respirator.
Proba de aptitudini artistice
Proba de aptitudini artistice constă în realizarea unei naturi statice cu două sau trei obiecte cu o temă plastică propusă de comisie.
Aptitudinile investigate sunt:
receptarea culorilor, a proporțiilor dintre obiecte,
încadrarea echilibrată a formelor plastice într-un spaț
Interviu
Interviul constă în:
recitarea a 2-3 strofe dintr-o poezie (la alegere),
lectură la prima vedere,
participare la o conversație cu comisia pe o temă dată de aceasta (se urmărește capacitatea de a aduce argumente, de a fi persuasiv și receptiv în relația cu partenerull de discuție).
Aptitudinile investigate sunt:
capacitatea de a comunica,
dicția.