| PopikJr a întrebat:

Mă confrunt de câteva zile cu o problemă mai delicată! Am luat 2 în teza de la română... și acum nu știu cum să le spun părinților de boacăna mea... Un sfat? puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| fel2603 a răspuns:

Tu iti cunosti cel mai bine parintii. Sfatul meu este sa te gandesti cum ai ajuns in situatia asta si ce poti face sa indrepti lucrurile, sa recunosti ca ai gresit fara sa cauti scuze sau sa dai vina pe cineva. Poti sa ii aduni pe ai tai intr-o camera si sa discuti deschis cu ei, sa le spui ca regreti situatia, ca vei indepta lucrurile de acum incolo si ca esti constienta ca exista totusi consecinte - medie mica (eventual poti sa scrii toate astea pe o foaie de hartie si sa le citesti in fata lor). Si nu in ultimul rand sa accepti cu demnitate pedeapsa.

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Aceasta nu este o boacana, ci o mare prostie. Spune-i acum adevarul pentru ca oricum va afla si vei avea mai mult de pierdut.

| maria6 a răspuns:

Prinde un moment cand nu sunt suparati, nervosi si spune-le adevarul. Cere ajutorul unui coleg mai bun din clasa ca sa-ti corectezi media. Mai ai ceva timp pana in februarie.