| somerandomdude713 a întrebat:

Mai am cateva luni pana o sa termin liceul si as vrea sa merg la UVT, facultatea de matematica-informatica. Ce spuneti? Este ok? Intreb asta pentru ca am auzit pareri impartite. Am auzit ca cel mai bine ar fi la Politehnica, AC. Mi-e teama insa de AC pentru ca sa face foarte multa fizica, eu venind de la economic nu prea am cunostinte. Si profesorii am inteles ca sunt mai severi. Vreun sfat? Sa raman unde mi-am propus? Sau sa incerc la Poli?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

In general nu e mare diferenta intre Politehnica si Matematica-Informatica. La politehnica se fac 4 ani, la mate-info se fac 3 ani. Ia asta in calcul prima data.
La automatica si calculatoare nu se face foarte multa fizica, se face doar intr-un semestru.

Faci la fel de multa programare si la una si la alta. Doar ca la automatica si calculatoare se accentueaza un pic mai tare si partea hardware.

Eu zic sa dai admitere la amandoua.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Matematica este cea mai importantă materie de pe acest pământ împreună cu fizica. Așa că eu zic să rămăi unde ți-ai propus.

| Goete a răspuns:

Pai poti sa mergi la UVT si acum, nu trebuie sa astepti sa termini liceul. poti merge in fiecare zi.