| Afsdghvcs a întrebat:

Salut,mai sunt 6 luni pana la Bac si sunt intr-o situatie critica, abia acum cateva luni am inceput sa invat iar individual pot spune ca la mate sunt de 2, la romana de 6, 7 iar la bio stiu abia doua lectii,la mate am hotarat sa fac pregatire, la romana fac modele de bac. Acolo am lucrat ce mai mult, insa la bio imi este foarte greu in clasele 9-10 nu am facut absolut nici o lectie aproape, am cumparat eu carti, credeti ca am sanse sa promovez?

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Dacă ai început deja să înveți de "câteva luni", de ce la mate ești de 2? Mai exact, câte ore pe zi ai învățat în aceste câteva luni?

| helpforyou a răspuns:

In mod normal, da.
Daca te pregatesti ai timp suficient pana la bac. Este foarte bine ca faci pregatie la materia care stateai cel mai prost. Dar ar trebui probabil si la bio sa faci acelasi lucru.

Succes.

| DjSannan a răspuns:

Raspunsul meu este ca da, ai sanse sa promovezi, insa va trebui sa depui un efort considerabil in urmatoarele luni. E important sa te concentrezi pe materiile unde esti mai slab pregatit si sa pui accent pe acestea, urmand sa acorzi si timp pentru celelalte materii, astfel incat sa obtii un rezultat bun la Bac. Daca reusesti sa-ti faci un plan de studiu bine structurat si sa te organizezi corespunzator, atunci cu siguranta vei avea rezultate satisfacatoare la Bac

| Alex9999999999999999999 a răspuns:

Ai suficient lejerhee hee. Nici nu iti trebuie carti. Uite hai sa te invat cum am luat eu bacu si eu m-am apucat in ianuarie de invatat.Fi atent la romana ai operele alea da? Ia o foaie si scrie toate operele pe care o sa le inveti ca stii ca ai de ales intre ce vrei sa dai de la fiecare autor.Bun dupa ce ai scris titlurile fiecarei opere alege una de acolo cu care vrei sa incepi sa zicem moara cu noroc eu cu asta am inceput ca imi picase la simulare si am stiut doar proverbu babeihee hee))). Intri pe net cauti opera si transcrii despre ea. Daca imi amintesc bine ca am uitat-o deja ca am invatat-o acum 3 ani nu mai stiu exact ce am scrishee hee. Trebuie sa scrii caracteristicile nuvelei, apoi sa incepi sa povestesti ce se intampla in ea.Eu am avut niste foi primite de la o colega cu lectiile luate de pe net.Problema era ca erau niste cuvinte asa de naspa de retinut asa ca am intrat pe net si le-am cautat sinonimele si le-am schimbat.Si am facut asa..sa zicem ca ai terminat de scris opera pe foaie trebuie sa o faci de vreo 400 de cuvinte sau poti sa o faci si de vreo 300 si ceva de cuvinte dar smecheria e ca la bac aia iti inumara randurile si cuvintele de pe primele 3-4 randuri si la sf la fel. Daca esti putin smecher poti a o faci si de 350-360 de cuvinte lectia.Bun si incepi frumos si citesti primul rand il memorezi dupa citesti al doilea rand dupa le zici fara sa te uiti pe amandoua si faci asa pana inveti toata lectiahee hee.Eu asa am facut cu lectia aia in 2 zile am dat-o gata o ziceam in minte peste tot, cand asteptam motocaru, cand mergeam acasa, cand eram intr-o ora in care nu faceam nimic mereu o recitam in capu meu.E foarte usor le iei pe rand. SFATUL meu sa te apuci mai intai de nuvele, romane in principiu de astea in care e de povestit pentru ca e mai usor de memorat, poeziile sunt mai scarboase.Asa la matematica e si mai usor laughing))))) stii de ce? Poti sa iei variantele de pe net si sa incepi sa faci si unde nu te descurci cauta pe ytb matematica bac si e o femeie care explica cum se fac exercitiile si arata cu formule si eu cand am inceput sa invat eram paleta gandeste-te ca in liceu am tinut-o in 5hee hee si la bac am luat 8 FARA meditatie.Prima parte e usoara sunt exercitii de clasa a 8..la partea a 2 ai matricile daca stii formula lui sarus si daca stii in principiu cum se calculeaza le faci, apoi ai aia cu asociativitatea si cu ce mai era, la subpunctul a stiu ca iti dadeau aia valoarea si tu doar o inlocuiesti in ecuatie.La partea a 3 stiu e greut dar poti sa le faci daca intri pe ytb si cauti ca iti explica aia acolo tot cu formule e.La bio nu stiu cum ai, eu am dat la fizicahee hee).N-am avut o treaba la simulare am luat 1 dupa la bac 4 si apoi cand am dat iar am luat 6.NICIODATA nu mi-a placut fizica pentru ca aveam un idiot de profesor care dadea note dupa persoane nu dupa stiuthee hee aveam genu ala de profesor l4bar daca vedea o tata dadea 10, in schimb pe baietii ii tinea doar la 5.

| Nandor a răspuns:

Asta depinde și dacă ai fost atent la ore? De exemplu eu anul trecut am dat și am luat bacul fără a învăța ceva în ultimele 7 ani, gen numai cu ce am rămas de la ore am luat bacul, încearcă sa fii cât mai atent la ore că probabil numai pentru bac va pregătiți și voi pe parcursul anului școlar