| cristi123qwe a întrebat:

Salut. Maine este prima mea zi de liceu si sincer sa fiu am emotii foarte mari. Mi-e frica sa nu ne puna in fata clasei sa ne prezentam mai ales ca sunt timid si mai retras si ma tot gandesc daca o sa ma inteleg cu colegii sau nu. Cum as putea sa mai scap de emotii?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai cuminte, ca nu te linseaza nimeni acolo, va pune in banci in ordine alfabetica sau dupa cum vrea fiecare si va spune sa va ridicati in picioare si sa va preznetati.
Aici nu ai nevoie sa fii timid sau retras, ca nu te pune sa reciti poezii, doar sa-ti spui numele.
In ce privesc emotiile, sunt foarte normale si le au toti copii, indiferent ca sunt ma timizi sau nu, pentru ca totul este nou si diferit de scoala generala.
Incearca sa fii respectuos si politicos, salutand toti profesorii si colegii, ca totul tine de PRIMA IMPRESIE care te va urmarii pe parcursul celor 4 ani de liceu.

| sierra1 a răspuns:

Citește (mâine, că azi...)

https://paulardeleanu.ro/cum-sa-scapi-de-emotii/

| LPCTSTR a răspuns:

Pe noi nu ne-au adus in fata clasei, ne-au cersit toti numele si scoala de provenienta, eventual si proful cu care ai facut materia respectiva.
Iar de restul, ce nu gandesti nu te afecteaza. E mai usor sa nu iti pese decat sa te stresezi.

| NLS a răspuns:

Prima impresie conteaza foarte mult.
Daca o sa mergi acolo crispat si temator, asa o sa fii vazut de majoritatea colegilor tot restul anilor, si doar unul care o sa semene cu tine e posibil sa sparga gheata, poate nici acela, exact din aceeasi cauza.
Lasa timiditatea deoparte, incearca sa comunici exact asa cum vorbesti cu vecinul sau cu cineva din familie.

Fara sa te gandesti ce crede lumea despre tine.
Daca ai inceput cu dreptul, si ceilalti te vad sociabil, mai departe o sa functioneze, vei fi atras in discutii si actiuni de unii dintre ei.

Si cel mai important e sa comunici cu colegul de banca.

| alexandru3107 a răspuns:

Nu te panica si stresa, fii calm, gandeste rational si comporta-te frumos cu toti. Pregateste-ti un scurt discurs pentru cand va fi cazul sa te prezinti si nu uita sa zambesti! Mult succes

| cristi123qwe explică (pentru alexandru3107):

Multumesc de sfaturi. Ce as putea spune pe langa nume, varsta si de la ce scoala vin daca ar fi sa trebuiasca sa ma prezint in fata clasei?

| 99290 a răspuns:

Fă ce ține de tine. Fă întotdeauna ce ține de tine. De tine ține comportamentul pe care vrei să-l ai, somnul de care beneficiezi, zâmbetul pe care dacă poți, îl afișezi sau păstrezi, înțelegerea pe care ți-o oferi, curiozitatea și primirea experienței cu inima deschisă. Că ceilalți vor rezona sau nu vor rezona cu tine, că oamenii vor fi sau nu vor fi cum iți dorești tu, asta ține de ei, de exeperiențele lor, de viața și întâmplările care ne-au făcut pe fiecare să fim cine suntem.
Unele lucruri le poți controla, altele nu. Emoțiile sunt parte din tine. Lasă-le să fie. Dacă le respingi le atragi. Dacă le accepți le conștientizezi și poți să le controlezi.
Dacă te pune sa te prezinți in fața clasei, ieși și spune ceva despre tine. Ceilalți habar nu au cine ești. Ei nu știu ca esti timid, sau ca ai fi indraznet, dau că iti place tenisul sau poate lectura. Nu stiu nimic. In schimb tu vei fi acolo si le vei spune ce vrei sa auda si atat cat vrei tu sa auda. Nu uita, fă ce ține de tine si distinge lucurile atunci cand e vorba de stresul pe care ți-l faci pentru ceva ce nu ține de tine.
Somn ușor, imbratișari si ganduri bune!
"Linistea e a noastra"