| anonim_4396 a întrebat:

Salut, nu am nici o notă la o materie pe primul semestru și am început deja al 2-lea semestru, dacă am nota pe al 2-lea semestru pot trece materia respectivă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista ca nu vrea, este obligat sa o faca, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020.
Problema poate fi doar la tine, respectiv sa lipsesti la respectiva materie.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul descris esti declarat amanat pe sem.I si va trebui sa obtii notele necesare in primele 4 saptamani ale sem.II pentru a se incheia situatia pe sem.I. Aceste note sunt distincte de cele pentru sem.II, altfel nu-ti poate incheia media anuala numai cu un semestru.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Și dacă prfesorul nu vrea?

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi de răspuns, dar poți să-mi spui dacă regulamentul ăsta este valabil și în Republica Moldova, trebuia să mă prezint în vacanță la școală să dau niște lucrări pentru note și nu m-am prezentat, voiam să știu dacă pot obține vreo notă după vacanță când se începe al 2-lea semestru ca să nu rămân pe vară.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt sigur dacă și în Repubica Moldova poți obtine ceva note în primele 4 săptămâni, scuză-mă că dau așa multe întrebări.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu, nu m-a interesat niciodata legislatia R.Moldova. Banuiesc ca ar putea fi cam la fel, cauta pe internet si o sa gasesti.
P.S. De ce n-ai spus ca esti din R.Moldova?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista ca nu vrea, este obligat sa o faca, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020.
Problema poate fi doar la tine, respectiv sa lipsesti la respectiva materie.