| George_Ionut_1997 a întrebat:

Pentru cunoscatorii de limba germana. Cele doua timpuri care exprima trecutul: perfectul compus (cel cu haben si sein si verb forma a 3-a) si imperfectul (verb forma a 2-a) cand le folosesc? Cand vreau sa exprim o actiune din trecut cum imi dau seama ca folosesc timpul trecut corect?

Răspuns Câştigător
| Katie67908 a răspuns:

Sunt la fel ca in limba romana big grin Perectul compus in folosesti cand actiunea s-a terminat (ex a fost a mancat a facut etc) si imperfectul cand actiunea a fost facuta in timpul altei actiuni [ex mancam(imp) cant tu ai ajuns(perf comp)]. Ti-as fi dat exemplele in germana, dar, la naiba e vacanta laughing. Sper ca te-am ajutat big grin

| George_Ionut_1997 explică (pentru Katie67908):

Aha... Multumesc mult! Ai o funda!

1 răspuns: