| Anonim2003000 a întrebat:

S-au afișat rezultatele de la examenele de capacitate clasa 8 a.
Din nefericire am luat 5 la română și 4.70 la mate. Eu vreau sa merg la mate-info deoarece îmi place informatica. La liceul unde merg eu foarte puțini vor la mate-info, credeți că aș avea șansa să intru ținând cont că o să mai bage elevi că sa umple locurile? Și încă ceva, eu habar n-am cum de calculează media, îmi puteți spune ce nota am daca pe clasele 5-8 am avut: V:8.03, VI: 7.70, VII: 8.47 și VIII: 8.58. și la capacitate română: 5 și mate: 4.70. App nota minimă de a intra la mate info la liceu unde merg eu este 5.69(minim). Cel puțin cu media asta a intrat un tip anul trecut. App voi ce note ați luat?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu in ce masura iti place informatica, dar fara matematica nu se poate face informatica, ori tu ai demonstrat ca esti om de 4.70 la matematica.
Esti sigur ca vei putea face fata la un asmeenea liceu?

| anamariarot a răspuns:

Nu vreau să te descurajez, dar ținând cont că adesea elevii confundă TIC-ul cu informatica, ești sigur că te referi la informatică?

| Tudor123123 a răspuns:

8.03 + 7.70 + 8.47 +8.58 /(totul impartit la 4) = 8.195 se iau primele 2 zecimale dupa virgula deci 8.19. Asta reprezinta 20% din media ta de liceu, iar mate+romana 80%. Adunam 5 + 4.70/2 =4.85.Media ta de liceu este 4. 85x4+8.19=5.51. Daca mergi la un liceu mate-info doar pentru info O SA AI PROBLEME. Daca ai luat 4.7 la mate, dar tu vrei la mate-info pentru info este rau.La liceu o sa faci matematica mult mai grea care se bazeaza pe matematica din 5-8 deci nu recomand sa mergi la liceu mate-info doar pentru info! 9.40 romana 9.40 mate

| xFlo a răspuns:

Nu cred ca intelegi ce presupune informatica si cat de grea e in comparatie cu matematica happy Sper ca nu te dezamagesc, dar nu, nu o sa stai pe calculator la Facebook si o sa faci progaramatica happy ceva complicat mai greu decat mate, fizica, chimie

| yoda1verde a răspuns:

Nici eu nu vreau sa te descurajez insa la mate-info faci mai multa matematica decat informatica.Ai o medie decenta, nu foarte mare, nu iti dau multe sanse sa intri la mate-info dar daca ai luat 4.70 la mate nu te vad la profilul asta.Un coleg din 5-8 a luat la examene 9(mate) si la romana 7 sau 8, avea media de intrare 8, 90 sau chiar mai mult.Acuma s-a chinuit din greu sa treaca clasa a XI -a.e foarte greu.Nu degeaba nu se duce lumea acolo, incearca la alt profil si invata tu separat informatica daca iti place.Bafta