| Dado a întrebat:

Salut,
Sper sa ma puteti ajuta si pe mine cu o informatie.
Am 8 clase, am luat examenul de capacítate, in 2004, dar nu m-am inscris la nici un liceu si nu am mai continuat scoala, deoarece am plecat in strainatate.
Intrebarea mea ese : Pot sa ma inscriu la un liceu acum ( tinand cont ca au trecut 11 ani de atunci ) sau trebuie sa ma inscriu la fara frecventa sau seral?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se poate să-ţi continui studiile DOAR prin programe de tip "A doua şansă"!

"Art. 206. - (1) Obligaţia de a frecventa învăţământul obligatoriu la forma cu frecvenţă încetează la vârsta de 18 ani.
Persoanele care nu şi-au finalizat învăţământul obligatoriu până la această vârstă şi care au depăşit cu mai mult de 3 ani vârsta clasei îşi pot continua studiile, la cerere, la forma de învăţământ cu frecvenţă redusă.
(2) Persoanele care au depăşit cu mai mult de patru ani vârsta clasei în care puteau fi înscrişi şi care nu au absolvit învăţământul primar până la vârsta de 14 ani, precum şi persoanele care au depăşit cu mai mult de patru ani vârsta clasei în care puteau fi înscrişi şi care nu şi-au finalizat învăţământul
secundar inferior, gimnazial, pot continua studiile, la solicitarea acestora, şi în programul "A doua
şansă", conform metodologiei aprobate prin ordin al ministrului educaţiei naţionale." - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Pentru a vedea la ce şcoli se organizează astfel de programe, trebuie să mergi la Inspectoratul Şcolar Judeţean.

Vezi alte detalii în Ordinul M.E.N. nr. 5248/31.08.2011 de la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/articles/16179

Toate cele bune.

| Dado explică (pentru bursuc001):

Multumesc, m-ai ajutat enorm!

| bursuc001 a răspuns (pentru Dado):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti inscrie doar la seral sau la frecventa redusa.