| MarianAndrei1990 a întrebat:

Salut, sunt in anul 1 energetica la upb. Problema e ca eu vreau sa lucrez in it nu in domeniul energetic dar nu am reusit sa intru la automatica pentru ca au fost medii mari.
Vreau un sfat..Sa raman in continuare la energetica sau sa renunt si sa ma pregatesc sa incerc la anul cu admiterea iar la automatica? Eventual sa incerc si la ase.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Si crezi ca daca faci 4 ani de Automatica o sa te faci IT-ist? laughing
Stai linistit ca majoritatea nici nu au facultate, doar sunt destepti si au prins ei singuri.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bondarel99):

Majoritatea nu au facultate? Sorry, dar o companie de top gen Adobe nici nu se uita la tine fara facultate.

+ ca fara facultate nu beneficiezi de scutirea de impozit (iar in IT impozitul unui senior e cat un salariu normal in ro)

| Bondarel99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Tot ajung sa castige mult in comparatie cu alte meserii. Si daca ai nevoie de o hartie poti sa o iei de la Spiru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad de ce ai da la ASE daca vrei o cariera in IT.

Programarea sa stii ca oricum o inveti pe cont propriu iar facultatea iti da doar niste directii asa ca poti foarte bine sa iti construiesti o cariera in IT si de la energetica

| Jack99 a răspuns:

Fa ceea ce iti place, daca doresti o careiera tehnica, trebuie sa urmezi o universtiate de profil.