| catalin1625 a întrebat:

Salut.
Sunt in clasa a VIII-a si ma intreb cam la ce profil sa ma indrept la liceu.
Stiu ca de abia a inceput anul scolar, doar ca vreau sa fiu sigur din timp.
Sunt din Iasi si singurele chestii la care ma pricep sunt fotbalul si actoria, iar cat de cat si geografia.
La fotbal sau la actorie sunt sigur ca mama nu m-ar lasa, deci ar pica din start.
Matematica nu imi place deloc, la fel si informatica, deci profilul mate-info ar pica si el.
La filo este latina, la care nu sunt prea bun. Cel putin nu am fost prea bun intr-a VII-a.
La stiinte este biologia, la care ma descurc mediu, dar nu ma pasioneaza prea mult.
In rest nu stiu, m-as fi gandit la Liceul Pedagogic.
Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| CatalinB11 a răspuns:

Daca simti ca nu te atrage matematica atunci, aplica la un liceu cu profil uman. Daca simti ca te atrage actoria, atunci, la fel cum ai mentionat si tu, liceul pedagogic pare a fi o varianta care sa ti se potriveasca. Cu fotbalul este greu sa faci performanta in Romania. Am avut prieteni care erau foarte talentati si au investit multi bani in antrenamente dar s-au lovit de multe piedici si bariere. Este un lucru foarte bun ca incerci sa faci o alegere. Sfatul meu este sa te gandesti si la o facultate, dupa ce ai sa termini cu liceul. Mult succes! happy

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Trage tare cu fotbalul. Esti sportiv legitimat sau ai tu impresia ca te-ai descurca? Fara o limba straina esti practic handicapat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinte sociale is the way to go!

| anonima188888 a răspuns:

Stiinte sociale - este un profil pe uman si este bazat si pe geografie, dar si pe istorie din ce stiu eu happy bafta si eu sunt a 8 a

| Blackrose18 a răspuns:

Incearca sa vezi totul la materii mai diferit tu mereu ai crezut ca materiile sunt ceva pe care trebuie sa le inveti cu forta nu te pasionează ceva in viata? nu ai vrea sa stii mai multe despre biologie? despre cum se formează corpul uman, sau plantele? sau la istorie sa stii despre trecutul lumii, uite la geografie poți sa inveți multe despre împrejurimi dar mai ales de asta tu ce ai vrea sa fii in viitor? gandeste-te la asta si alege un profil iar indiferent cat de greu ar fi lupta pentru asta altfel vei ajunge sa muncesti pe 1500 de lei

| Raizen07 a răspuns:

Asistent medical!