| paraziti2009 a întrebat:

Salut, sunt în clasa a X a și doresc sa ma mut de la liceul la care sunt deoarece nu mai suport matematica, pe primul semestru am reușit sa scot 5 - ul dar semestrul asta e grav. Am deja 2 de 3 în catalog și 2 de 3 la profesoara în caiet, acum am vorbit cu un vecin el este a 11 a la un liceu catolic(deși e ortodox) și m-am gândit sa ma mut acolo deoarece el nu face mate fizica și chimie adică fix materiile la care nu ma descurc, dar nu sunt lămurit de câteva lucruri, și anume dacă rămân corigent pe vara la mate și după iau corigenta mai ma pot muta? Iar dacă iau dosarul ma,, mut" dar nu iau diferențele ce se întâmplă?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

1. Da, te poti transfera in clasa imediat urmatoare(in cazul tau, clasa a XI-a de la un alt liceu). Transferul tau poate fi aprobat sau poate fi respins de catre Consiliul de administratie al scolii primitoare iar examenele de diferenta se sustin numai dupa aprobarea transferului.
2. In cazul in care nu promovezi examenele de diferenta, aprobarea de transfer se anuleaza si te vei intoarce la scoala de la care ai plecat.

p.s.Inainte de a te gandi la un transfer trebuie sa cunosti conditiile pe care trebuie sa le indeplinesti pentru a fi acceptat.Fiecare scoala are un regulament propriu care se gaseste afisat la avizierul acelei scoli!--- du-te la acea scoala si citeste capitolul "transferul elevilor" din regulament! Din cate stiu, colegiile teologice nu accepta elevi cu abateri disciplinare si nota scazuta la purtare.
De asemenea, inainte de a depune cererea de transfer trebuie sa stii /cunosti profilul si specializarea claselor a XI-a de la acel liceu/colegiu caci, in cererea de transfer, trebuie specificat profilul si specializarea la care doresti sa te transferi. Unele colegii, chiar si catolice, pot avea clase cu profil teologic si o anume specializare, clase cu profil umanistic( cu specializarile: filologie si stiinte sociale) sau clase cu profil real( cu specializarile mate- info si stiinte ale naturii).

3 răspunsuri:
| CosminMOTORBIKE a răspuns:

Hai sa iti spun pe limba ta, daca tu nu scotii acele note la matematica pana-n vara, ai ars-o, adica vreau sa spun ca daca dai la asta ortodox e altceva, adica iesi popa, si nu meserii care sa-ti placa, sau daca tu vrei mechanic sa mori de frig pe sub masinii, muta-te la un liceu bun si tu ce naiba 2 de 3 in catalog? pai asta inseamna or profesoara aia e foarte exigenta, ori foarte proasta ori tu nu invetii

| paraziti2009 explică (pentru CosminMOTORBIKE):

Culmea sunt pe profil de mecanica boss și liceul e catolic dar ies cu diploma de ghid turistic laughing + ști ca liceul nu contează deloc la meseria aleasa nu? Poți fi programator cu diploma de mecanic nu contează contează doar diploma de bac și ce faci după liceu dacă faci facultate sau te angajezi direct

| CosminMOTORBIKE a răspuns (pentru paraziti2009):

Mai bine barman-ospatar