| WweEdge a întrebat:

sunt in clasa a8a si nu stiu la ce profil sa dau. eu ma gandeam la filologie si nu stiu ce facultate pot sa fac.Ma ajutati?
Ce meserie as putea avea?

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sfaturile noastre sunt pur orientative, trebuie să-ți placă ceva pentru viitor.
Meseria trebuie să o alegi chiar tu.
Serviciul să fie ca un hobby, nu o corvoadă.
După filologie, o facultate de limbi străine, turism, etc.
Succes.
Pa, pa.

| Bondarel99 a răspuns:

Cel mai bine e la stiinte ale naturii, nu e greu ca la mate info(info faci doar 2 ani),ai destule ore de mate,de romana, engleza si alte limbi straine, faci mai mult bio, chimie si fizica, in principiu o sa poti sa dai la orice facultate vrei.La filologie nu prea ai multe optiuni,e mai usor la bac dar cam plictistoare materiile,cel putin eu urasc istoria sau geografia si se mai fac si materii multe ge psihologie si altele.
Dar daca totusi vrei sa termini filologa poti sa dai mai departe la drept,stiinte politice,jurnalism, litere, limbi straine, geografie, istorie etc

| AndreyG a răspuns:

Treaba e ca in Romania nu prea. "merge treaba". Fara pile nu ajungi nicaieri de exemplu daca vrei sa te faci notar. Nu ajungi undeva calumea ca la Bucuresti decat cu 10 fix ( si stii cat trebuie sa inveti la drept, de iti pierzi mintile ) sau cu pile. fara pile ajungi pe la tara si nu faci mare lucru.
Daca iti plac limbile straine eu iti sugerez sa mergi pe filo si sa inveti engleza si franceza calumea si intr-o vacanta de vara ( prin a 10-a sau a 11-a daca ai stapanit cele 2 materii ) sa te apuci de ceva cum ar fi germana care e foarte buna. Si pleci din tara. te faci translator si lucrezi pentru vreo firma.
Acum nu iti zic exact ce sa te faci. iti dau doar o idee si mie cea cu limbile straine mi se pare cea mai viabila. Traim intr-o tara condusa de Basescu in care legea e a lui si toate alea. ca sa nu intru in politica acum. ca au votat 7, 4 milioane de romani impotriva lui si cica nu "nu s-a intalnit cvorumul". Tara asta e demult pierduta. cand poporul l-a ales pe maiestatea sa marinarul si n-a reusit sa scape de el pana in ziua asta eu deja nu mai cred ca tara asta o sa fie un loc bun unde sa-ti duci viata. asta daca vrei o viata cinstita bineinteles. cu hotia oricine traieste bine ( vezi basescu mai sus ).
Ma rog. scuze pentru treburile politice. eu iti zic doar, pe orice ai merge sa mergi pe ce iti place si ce crezi ca vei putea sa faci zi de zi in viata. Dar pe langa asta, sa inveti si cateva limbi straine ca nu se stie cand te loveste realitatea si vezi cum traiesc romanii, de vei vrea sa o iei la fuga din tara nu alta.
Sa nu ma luati cu patriotisme dragi colegi de pe TPU. pentru mine asta e realitatea acum, nu va judec pe voi care inca credeti ca tara asta mai poate face ceva, asa ca va rog cu respect sa nu ma judecati nici voi pe mine.
Succes in viata baiete, ai grija ce faci si tine-te bine de carte.
PS : Am doar 16 ani jumatate. dar am vazut destule si ce ti-am spus acum imi sunt propriile pareri cu putin impuls din partea parintilor. Daca vrei sa pastrezi sfaturile mele undeva intr-un coltisor bine. daca nu, sper ca stii ce faci. Bafta.

| KeporLove a răspuns:

Eu ti-as sugera un profil de "Contabilitate" sau "Stinte sociale"

| WweEdge explică (pentru KeporLove):

Eu vreau sa stiu ce pot sa fiu in viata daca fac filologie

| anytzza97 a răspuns:

De la filologie te poti duce la Drept, la Jurnalism, la Litere... deci poti deveni avocat, jurnalist, profesor de romana, sau de o limba straina sau translator. Dar, eu iti recomand un profil real pentru ca acolo faci la fel de multa romana si limibi straine ca la filologie. Cine stie, poate ca la finalul liceului vrei sa faci facultatea de arhitectura (ca mine) si de la profil uman nu poti intra ca iti trebuie multa fizica si mate.La filo, stiinte sociale si bilingv, nu vei mai face mate, fizica si chimie din clasa a 11-a. De la mate-info poti face orice facultate .So...profilul real este mai de"viitor". Bafta! Sper sa faci alegerea corecta pentru tine.