| Alexandraaa04 a întrebat:

Am trecut clasa a 8a. Si ma tot gandesc la profilul pe care il voi alege. Filologie sau Stiinte sociale? Stiu ca totul depinde de mine. Dar as vrea pareri. Ce facultate as putea urma si cam ce meserie la fiecare profil?
Multumesc :*

3 răspunsuri:
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Sunt mult prea cunoscute doar profilele de matematica/info/filo/stiinte sociale.Te-ai gandit sa mergi la alimentar? E super,multa lume, nu te simti in capatul lumii, e lejer, nu trebuie sa tocesti.Iar Dan parerea mea e ca greseste.Cel putin engleza iti trebuie in ziua de azi, altfel nu faci nimic. Engleza e cea mai vorbita in lume urmata de spaniola si portugeza.Eu pana in clas 7-8-a eram cu Germana de 10 si Engleza de 5, si de atunci am sczut Germana la 7-8 si Engleza la 10, si nu am tocit deloc.Stiam ceva de la TV am luat un ghid de conversatie,citeam si pronuntam,si acum am ajuns sa stiu engleza la perfectie,si e ca a doua romana pentru mine,si vreau sa ma apuc de Spaniola cu care poti vorbi si cu portugezii(te intelegi mai greut pentru ca unele cuvinte au terminatii diferite la acelasi sens,dar te intelegi,si doar calculeaza cate tari vorbesc Spaniola+Portugeza).Nu trebuie sa tocesti,uitandu-te la filme si gandindu-te ce ar insemna cuvintele care nu le sti din fraze, din ce traduc ei, ascultand piese si cautand pe net in dictionar ce inseamna fiecare poti face traducerea la piese, telenovelel is excelente pentru spaniola, etc.Eu spaniola am inceput so invat cand eram obligat sa ma uit la Telenovela pentru ca surori si mamei ii placea, si am prins gustul, si multe cuvinte.Cat despre profil, nu-ti bate capul, nu mai suntem in ani 70-80 cand daca aveai liceu erai boier, trebuie facultate azi, iar profilul de la liceu nu mai conteaza catusi de putin una cu alta.De exemplu cumnatul meu o terminat liceul Economic si acu e Popa, care e legatura?happy Nu conteaza liceul azi.Azi conteaza sa nu trebuiasca sa te rupi cu invatatul(contrar la ce zic profi si parintii) si sa petreci cat mai bine cei mai frumosi ani din viate pe care urmeaza sa-i incepiwinking
P.S. Crede-ma,chiar sunt cei mai frumosi, nu-ti bate joc de ei, nu-i risipi, pentru ca ai sa regreti amarnic, te asigur.

| KeporLove a răspuns:

Totul depinde de tine ce vrei sa faci in 4 ani. sa stai in casa sa tocesti cu cartea de engleza.
Sau sa faci cate un rezumat din ani in pasti despre domnitori romaniei.

Meserii nu stiu ce ai putea face dar e destul de ok la Stinte Sociale. depinde de tine unde vrei sa lucrez si in ce domeniu.

| PrincessSophie a răspuns:

Depinde de ce-ti place tie mai mult. Daca mergi la Stiinte sociale poti sa mergi mai departe la psihologie, sociologie iar daca faci filologie, poti sa faci foarte lejer litere, limbi straine, jurnalism, etc. Cam tot ce tine de multa romana si limbi straine. Dar oricum, profilul de liceu nu conteaza foarte mult pentru facultatea pe care vrei s-o urmezi. happy