| CosminCConstantin a întrebat:

Salut, sunt in primul an la liceu si am media pe primul' semestru 7 la purtare. Ma afecteaza mai departe in viata, sunt la un liceu decent, am intrat cu media 7.83. Mi s-a scazut media la purtare ca vorbesc la ore si alte chestii nu pentru vreo altercatie sau ceva de genu. Nu vreau sa intru la academia de politie, as vrea la o facultate pe profilul meu, tin sa mentionez ca sunt pe stiinte-sociale. Daca nu reusesc sa intru la o facultate pentru profilul meu m-as orienta spre o facultate sportiva. Media mea la invatat pe primul' semesteu a foat 8.52 deci nu e problema cu invatatul doar ca am prea multa energie. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Notele la purtare nu se dau de catre profesori.
Conform ROFUIP, citez:
"ART. 190. (1) La sfârşitul fiecărui semestru şi la încheierea anului şcolar, cadrele didactice au obligaţia să încheie situaţia şcolară a elevilor, în condiţiile prezentului regulament.
  (2) La sfârşitul fiecărui semestru, învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte consultă consiliul clasei pentru acordarea mediei la purtare, prin care sunt evaluate frecvenţa şi comportarea elevului, respectarea de către acesta a reglementărilor adoptate de unitatea de învăţământ.
  (3) La sfârşitul fiecărui semestru învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte consultă consiliul clasei pentru elaborarea aprecierii asupra situaţiei şcolare a fiecărui elev."

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media generala la purtare, pe toti 4 ani de liceu, conteaza numai la admiterea pentru politie si scoli militare si nu trebuie sa fie mai mica de 8, asa ca nu are mare importanta ca este 7 pe un semestru.
Trebuie ca esti foarte indisciplinat daca ti-a fost scazuta cu 3 puncte.

| CosminCConstantin explică (pentru Ioandelasal):

Nu prea dar m-am certat cu 4 profesori si mi-au dat 6 toti 4. Si un profesor 8 si unu 9. Si asta mi-a adus 7 la purtare.

| CosminCConstantin explică (pentru Ioandelasal):

Oricum pe al doilea semesteu o sa ma potolesc. Multumesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru CosminCConstantin):

Notele la purtare nu se dau de catre profesori.
Conform ROFUIP, citez:
"ART. 190. (1) La sfârşitul fiecărui semestru şi la încheierea anului şcolar, cadrele didactice au obligaţia să încheie situaţia şcolară a elevilor, în condiţiile prezentului regulament.
  (2) La sfârşitul fiecărui semestru, învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte consultă consiliul clasei pentru acordarea mediei la purtare, prin care sunt evaluate frecvenţa şi comportarea elevului, respectarea de către acesta a reglementărilor adoptate de unitatea de învăţământ.
  (3) La sfârşitul fiecărui semestru învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte consultă consiliul clasei pentru elaborarea aprecierii asupra situaţiei şcolare a fiecărui elev."

| alessia5158 a răspuns:

Stai bland! --- este fara repercusiuni pentru viitorul tau. Si, apoi, timp sa o 'repari" ai indeajuns!

| TheBunny a răspuns:

Stai calm. Chestia asta ca te afectează e mai mult o vrăjeală (într-adevăr nu cred ca poți sa intri la academia de politie, cred că te-ar da în șuturi afara)