| lucian69 a întrebat:

Sunt la mate-info in clasa a 9a si eu cu matematica nu stau foarte bine, desi nu as vrea sa raman corigent sau ceva. M-ati putea ajuta cu un sfat sau ceva pentru a fi bun si la mate? As fi foarte recunoscator pentru totdeauna.

Răspuns Câştigător
| missmaryy a răspuns:

Si eu sunt la mate-info, asa ca vb din propria experienta
Pai ca sa fii bun la matematica, trebuie in primul rand sa ai mintea antrenata(fa diferite exercitii de calculat ca sa iti faci mintea mai ascutita si mai agera).
In al doilea rand incearca sa ai toata materia in cap si fara multe goluri...
In al 3a rand incearca sa inventi (in clasa a9a)totul de la inceput, adica iti preda o lectie, o inventi si tot asa, eu am terminat a9a si-ti pot spune ca foarte multe lectii se leaga intre el.
in al5a rand incearca sa rezolvi multe exercitii,preda o lectie,faci cate mai multe exercitii la lectia aia, din mai multe surse(manuale, culegeri)iar daca nu intelegi te duci la profa ta de mate si ii zici sa-ti explice ca doar nu e platita degeaba, sau faci meditatie, si ii zici tot la proful/profa aia.
In6lea mod incearca sa te inventi si cu stilul de predare al profesorului, pentru ca asa inventi si mai usor ce preda si multe altele.

Iar ca aceste principii sa mearga iti trebuie vointa, perseverenta...

Dar rezultatele nu vor intarzia sa apara!

Sper ca ti-am fost de folos!
Funda?

5 răspunsuri:
| lucian69 explică:

@missmaryy, multumesc, daca mai ajuta si cu aceste intrebari.
1) e asa greu la mate-info?

2) La informatica proful/profa te invata totul, adica cum sa faci diverse chesti la pc sau cum sa instaleziwindows, etc?

| missmaryy a răspuns (pentru lucian69):

1.La mate-info nu este foarte greu, e nu sunt genul de elev care sa fiu tocilar sau de genul asta, mi-a iesit media generala pe clasa a9a 8.30 deci nu e foarte greu,in schimb e mult de invatat (trebuie sa te planifici din timp,si sa le inventi pe toate la timpul lor...)plus ca sunt si multe materii degeaba (ca sa castige profesorii bani) de ex:muzica,desen, religie, logica(asta mai merge dar in mare parte e teorie banala, si nu te ajuta mult in viata de zi cu zi)
Acum totul depinde de tine, sa te tin in procent de 80% de scoala si o sa fie bine.
Eu sunt la mate info, intensiv informatica :D

2.La informatica (eu am 4 ore de info si 2 de tic) te invata sa lucrezi intr-un limbag de programare si anume C++. Daca vrei sa iti descarci el se numeste Code Blocks (http://www.codeblocks.org/downloads/25).
Pentru ca eu sunt la mate info intensiv informatica, in primul semestru ne-a invatat teorie, exercitii... iar apoi din semestrul 2 am inceput sa lucram pe pc (daca esti si tu la intensiv informatica faci ca mine, dar daca esti la mate info simplu, in clasa a9a nu vei umbla pe pc, dar vei face mult mai aprofundat si vei avea vreo 2 ore).
Acum la inceput vei face despre algoritmi,intereseaza-te bine pe net,iar cand vei incepe scoala arata la profesor ca sti,sau ca ti merge mintea si o sa fi intr- o relatie buna cu el daca este si el de treaba plus ca poate treci la alt nivel(adica vei face ore suplimentare pentru ati preda ca sa dai niste cursuri si teste pentru niste diplome foarte importante:CISCO,ORACLE si e buna si ECDL...)

La tic vei face (la inceput despre componenta HARD si SOFT(informeaza-te si despre astea)
Iar apoi vei face memorii (interne (ROM SI RAM...),placa de baza,porturi si conectori,imprimanta, sistemul de operare(nucleul, interfata ), eu am facut windows 8, retele de calculatoare si cam asta e in mare la tic.(nu am trecut de jumatea caietului studentesc de vreo 60 de file )

PS:La info sa inventi foarte bine OPERATORII SI STRUCTURI DE CONTROL(cica daca stii structurile de control sti 75%informatica)
STRUCTURI DE CONTROL:
1, Secventiala
2.Decizionala -simpla
-generaliza/multipla
3, Repetitica:-cu nr cunoscut de pasi
-cu test initial
-cu test final

Operatori (eu ti zic pe astia care i-am facut la sfarsitul clasei a 9a, insa primii 5 ii face tu in primul /2 semestru.
1. Operatorul de atribuire
2. Operatorii relationali
3. Operatorii logici pe biti
4. Operatorul de atribuire
5. Operatorul dimensiune

6. Operatorul de conversie explicita
7. Operatorul de incrementare/decrementare
8. Operatorii logici pe biti
9. Operatorul conditional
10. Operatorul virgula

Cam atat, am scris c-am mult dar si asa nu aveam ce face si am zis sa te ajut.
Daca mai vrei sa ma intrebi cv sa-mi spui

| missmaryy a răspuns (pentru missmaryy):

Structura
3.Repetitiva,nu repetitca, am gresit eu laughing)

| lucian69 explică:

Multumesc frumos big grin Sper sa ma descurc la informatica, dar si la matehappy

| marinaculcea a răspuns:

Eu zic ca cel mai important este sa te prezinti la ora in primul rand si apoi fi atent la ce preda profesorul o sa prinzi mult din clasa