| Flaviu_Flaviu_1997 a întrebat:

Salut, sunt la Politehnica anul 1. Sunt la buget.
Din lipsa de timp nu am apucat sa fiu prezent la cursuri si astfel nu o sa imi pot da nici examenele.
Ce pot face? Daca vreau sa ma inscriu la alta facultate si sa renunt la asta trebuie platit ceva? Si faza cu inghetatul anului cum e?

8 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Daca nu ai timp de ce vrei sa faci alta facultate? Ti-ai pierdut un an de buget degeaba, la urmatoarea facultate va trebui sa platesti indiferent ca intri la buget sau nu (cel putin primul an). Si nu, daca renunti la asta nu o sa platesti nimic. Iti ingheti anul la inceput, nu la sfarsit, daca treceai anul 1 fara nici-o restanta puteai sa-ti ingheti anul 2 si sa stai un an acasa.

Dar daca ai ceva mai bun de facut de ce vrei sa faci si facultate? Fa ce faci acum, axeaza-te pe aia si da-i bice. Crezi ca daca un an nu ai avut timp sa mergi la facultate deloc la anul o sa ai?

| Flaviu_Flaviu_1997 explică (pentru CuriousStuff):

De ce ar trebui sa platesti? Platesc eventual taxa de inscriere atat.
Alta universitate, alta mancare de peste.
Nu am altceva mai bun de facut, au aparut niste probleme pe parcurs, probleme de sanatate etc. Si nu am mai putut continua.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Flaviu_Flaviu_1997):

Pentru ca statul nu acorda fiecaruia dintre noi decat cate un an bugetat pentru fiecare an la facultate, tu deja ti-ai consumat anul 1 de buget, acum si sa ai 10 pe linie, daca intri la facultate anul 1 ti-l platesti, pentru ca statul nu da buget de 2 ori pentru acelasi an.
Daca faci o facultate de 3 ani si esti toti 3 anii la buget, a doua facultate pe care o faci poti sa ai 10 pe linie ca nu o sa mai intri la buget, bugetul nu ti-l da facultatea, ti-l da statul, deci e alta universitate, dar e acelasi stat. Daca vrei poti sa incerci sa studiezi afara, acolo poti sa mai prinzi buget.

| Flaviu_Flaviu_1997 explică (pentru CuriousStuff):

M-am informat mai bine si am gasit un raspuns cum ca daca merg la o alta facultate (care de exemplu are 5 ani), 4 ani voi face la buget (daca intru acolo) si 1 an la taxa pentru ca deja mi-am consumat 1 an la buget.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Flaviu_Flaviu_1997):

Da, si daca dai la medicina, 5 ani (din 6) o sa faci la buget, dar anul 1 tot nu o sa fie la buget.

| DaCumSaNu a răspuns:

De ce ai vrea sa intri la alta facultate? Nu iti place in prezent? Ai altceva in minte?

| DaCumSaNu a răspuns:

Vrei sa te muti la alta facultate din politehnica sau la alta universitate?