| ArchWord a întrebat:

Sunt nedumerit daca sa dau la un liceu pe profil uman ( stiinte sociale ) sau real. Cu matematica am avut probleme la evaluarea nationala, chiar daca am repetat si invatat. De stiut le stiu, si nu cred ca le-am invatat mecanic ( teoremele, axiome, formule, etc ) pentru ca atunci cand faceam teste acasa, faceam in mare parte corect, dar la ev nat m-am pierdut. Mie in general imi place istoria foarte mult, si geografia. Cu romana mi-e oricum. La chimie si fizica nu ma prea descurc, nu stiu toate formulele si altele. Iar la SS, intr-o clasa sunt mai multe fete decat baieti?

Răspuns Câştigător
| Ionut58282856 a răspuns:

Da sunt mai multe fete in general dar tu ai pus intrebarea asta ca habar nu ai unde sa te duci. Acum te intreb eu ceva, tu unde vrei? Mie imi e indiferent ca peste tot e c-am la fel. Adica? Adica nu inveti nimic.

| ArchWord explică (pentru Ionut58282856):

Da,chiar nu am habar. Nu sunt decis. Nu am multe optiuni cu o medie de admitere 7.21. Raman decat licee tehnologice sau economice/turism, unele cu medii mici, de 3-4 ( ultimele ).

| Ionut58282856 a răspuns (pentru ArchWord):

Crede-ma ca ai sanse sa intri si l-a info-mate. Eu am intrat cu o asemenea medie. Daca nu esti decis baga acolo niste chestii si dupa vezi unde te repartizeaza

| ArchWord explică (pentru Ionut58282856):

8,76 fiind ultima la mate info, si cea mai mica. Putin probabil, dar tot o pun. Mi-e frica ca daca intru nu o sa fac fata fiindca nu o sa am cunostintele necesare.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru ArchWord):

Nu te mai stresa =) faza e ca esti prea stresat iar daca esti stresat o sa uiti anumite chestii. De exemplu tu daca te gandesti la o ecuatie care o sti si esti stresat o sa o uiti pentru ca e o auto-aparare a ceierului. Si nu asculta de mine tu iti alegi singur drumul, picteaza-l cum vrei..bine uneori mai iti scuipa cineva pe tablou =)

| Ionut58282856 a răspuns (pentru ArchWord):

A da si vezi si tu daca mai sunt locuri unde vrei ca dacanu mai sunt locuri acolo tu chiar si cu media iei locul. Pe mine m-a durut in cot, ma jucam manhunt si am intrat cu locul 11 la mate-info rolling on the floor

10 răspunsuri:
| Ionut58282856 a răspuns:

A da si poti si sa schimbi profilul daca crezi ca altul e mai bun dar eu am vrut sa ma transfer doar ca sa fiu in clasa cu un prieten in resthabar nu am. Vezi si tu dupa terminarea acelui profil unde te poti angaja

| RocketStarStar92 a răspuns:

Mai intai, trebuie sa te gandesti ce motive ai avea pentru a merge la un anumit profil. Un profil de stiinte sociale te poate pregati pentru o facultate de psihologie sau drept. La stiintele naturii se axeaza pe materiile care iti vor fi utile daca vrei sa urmezi o facultate de medicina. La mate-info se axeaza in general pe toate materiile, acolo mi se pare ca ti se asigura cea mai buna pregatire daca vrei sa devii inginer, sa urmezi o facultate de matematica, fizica, informatica, medicina, litere, orice. Alege-ti profilul astfel incat sa iti placa ceea ce vei face, iar atunci cand vei termina liceul, sa ramai cu ceva util. Iar notele nu reflecta capacitatile elevului. Daca nu intri unde ti-ai propus, poti sa te straduiesti sa obtii o medie cat mai mare si sa te pregatesti sa dai niste diferente pentru a te transfera la liceul si profilul dorit. Bafta!

| ArchWord explică (pentru RocketStarStar92):

Mersi! As vrea sa merg la mate-info, dar nu am medie de el, si cu medii mai mici de opt nu se gasesc sau sunt prea departe. Mie imi place informatica si as vrea sa o studiez dar nu cred ca am posibilitatea. Se poate ca de la stiinte ale naturii sa dau la IT?

| cosminandrei96 a răspuns (pentru ArchWord):

Da. Poti de la stiintele-naturii sa dai oriunde (matematica este aproape la fel la ambele, in unele cazuri chiar mai grea la stiintele-naturii?, doar informatica difera ca numar de ore, dar cu putina pregatire ajungi la fel ca cei de la mate info).
In general de la Real, fie Mate info, fie Stiintele naturii, ai sanse la orice facultate doresti.

| RocketStarStar92 a răspuns (pentru ArchWord):

Da, poti. Dar indiferent la ce profil esti, vei avea nevoie de multe ore de programare pentru a ajunge cu adevarat bun. Nu te multumi cu ce ti se preda in liceu.