| xZer0x a întrebat:

Salut, sunt student in anul I la informatica (univ. Transilvania) si mi-ar placea sa ma inscriu la un internship in domeniu la vara. Ideea e ca nu cred ca e usor de prins loc tinand cont ca majoritatea locurilor sunt pentru studentii de anul II dar sunt foarte determinat sa fac asta. Gata cu introducerea, sa trecem la subiect: trebuie sa imi fac un CV atractiv si nu am idee ce sa scriu la "Experienta profesionala", adica la voluntariate nu am participat niciodata si singurul lucru de care ma pot lega e o diploma de PARTICIPARE de la Oracle si ca am participat de vreo 2-3 ori la Olimpiada judeteana de informatica. Are vreun rost sa pomenesc de ele in cazul in care nu am niciun rezultat? Aveti idei despre ce altceva as mai putea scrie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca are rost sa le treci, sunt experientele tale, si daca au legatura cu informatica, e perfect.

Toti prietenii mei de la Info UnitBv au facut practica la Siemens din anul I.

| xZer0x explică (pentru anonim_4396):

Merci big grin
Am si Siemens pe lista de optiuni dar o sa aplic la cat mai multe ca sa imi maresc sansele big grin

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

N-ar avea impact pozitiv nici macar participarea la faza nationala, daramite la etapele inferioare acesteia!---asa ca lasa-te pagubas pana la finalizarea anului II de studii. Internship-uri vor mai fi! Pana atunci, straduieste-te sa obtii performante profesionale astfel incat la capitolul "experienta profesionala" sa poti scrie "titular al unei burse de merit sau de performanta stiintifica"(dupa caz).

| xZer0x explică (pentru alessia5158):

Iau bursa de merit de la facultate, sunt al doilea pe specializarea informatica, am muncit mult mai mult de cand am terminat liceul lucru care, spun eu ca se poate vedea in notele bunicele, merita sa scriu si lucrurile astea?

| alessia5158 a răspuns (pentru xZer0x):

Da!--- este un element important in vederea selectiei.Scrie asa cum ti-am spus.