| pulx a întrebat:

Sunt student la politehnica, si ca aproape orice student mai fac si restante. Am o intrebare daca nu am fost la o restanta, pe aceea o voi plati?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

N-ai înțeles. Dacă tu ai terminat anul 1 acum (bănuiesc ca așa e), examenele restante le dai gratis pentru ca sunt din anul curent. Examen nepromovat înseamnă examen nepromovat indiferent de motiv. Dacă ai fost absent sau dacă ai dat examenul și ai luat 1, 2, 3 sau 4 e exact aceeași chestie, tot restanta înseamnă. Dacă ești din an mai mare (2, 3 sau 4) și ai restanta din anul 1 atunci trebuie sa platesti ca sa o dai.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ai voie sa dai un examen gratis de 3 ori: o data in sesiunea de examene respectiva (iarna sau vara) si de 2 ori in toamna. Daca nu e din anul curent, adica daca de ex tu esti anul 2 si ai restanta din anul 1, trebuie sa o platesti si cu chitanta aia ai voie sa il dai de 3 ori, dar ea expira in 6 luni.

| pulx explică (pentru Bondarel99):

Da, dar daca nu m-am dus, si sunt absent, trebuie sa il mai platesc?

| pulx explică (pentru Bondarel99):

Aa mersii!

| Bondarel99 a răspuns (pentru pulx):

N-ai înțeles. Dacă tu ai terminat anul 1 acum (bănuiesc ca așa e), examenele restante le dai gratis pentru ca sunt din anul curent. Examen nepromovat înseamnă examen nepromovat indiferent de motiv. Dacă ai fost absent sau dacă ai dat examenul și ai luat 1, 2, 3 sau 4 e exact aceeași chestie, tot restanta înseamnă. Dacă ești din an mai mare (2, 3 sau 4) și ai restanta din anul 1 atunci trebuie sa platesti ca sa o dai.