| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Știți cumva la olimpiada la română cu câte puncte se trece la faza următoare? Sau se iau locurile prime? Si daca cele prime, ce număr de locuri?
Nu stiu niciun detaliu despre olimpiada. Profesoara mea mi-a trimis ieri un mesaj in care mi-a zis să dau olimpiada luni la scoala pentru ca am sanse sa trec, insă nu dă alte detalii. Nu a zis nimic altceva.

Speram că poate stiti voi cu cate puncte te califici la faza urmatoare.

Sau daca stiti din experienta proprie cum functioneaza trecerea la faza urmatoare, m-ar ajuta.
Multumesc!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde.
Faza pe clasa, pe scoala si pe oras nu sunt asa de stricte.
Faza pe judet e controlata strict pentru ca sunt in joc locurile pentru nationala.

In clasa a 8 a ne-a pus sa trecem prin toate fazele. Am mers mai departe cam primii 2, 3.

Dar dupa a 9 a ne pus direct la judet.
Clar mergeau la judet cei care aveau potential, nu ca sa faca liceul de ras.
Profesorul i alegea dupa criteriilr proprii, care evident tineau cont de cat de bun erai. Dar nu se mai dadea faza pe scoala, oras etc.

Depinde si cati participanti sunt.
La romana sunt multi, deci se tinea faza pe oras. Mergeau la judet cei cu note peste 8.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oricum nu e o strategie buna sa te bazezi pe punctajul minim.
Daca sunt multi elevi cu note mari, clar merg mai departe un numar limitat. Nu sunt niste reguli clare cate locuri. Depinde si de performantele liceului in anul trecut

Tu da tot ce poti din tine, ce conteaza cu cat trebuie sa te califici.

La olimpiada, trebuie sa fii bun. Cei mai buni ( dintre cei prezenti ) merg mai departe.
Depinde si de conjunctura.
De ex mergi mai usor la nationala la olimpiade mai obscure ( discipline din muzica, tehnologie, stiintele pamantului ), cu putini participanti

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult pentru răspunsuri! Am dat ieri olimpiada. Acum stau și aștept. Nu știu sigur la ce rezultat să mă aștept, până in data 8 martie trebuie să aflu dacă mă calific sau nu. Suspansul mă omoară :,)

| NunuNini a răspuns:

Promovat pentru urmatoarea etapa este numai cel de pe primul loc. Nu mai multi.

| anonim_4396 explică (pentru NunuNini):

La alta olimpiada care s-a dat trec la urmatoarea fază cei cu cel putin 80 de puncte. Dar asa e la geografie.
E cert ca asa e la romana?

| NunuNini a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, s-ar putea si sa nu promoveze nimeni daca nu are un minim de cunostinte (puncte). Altfel, face de rusine scoala.

| anonim_4396 explică (pentru NunuNini):

Stiti cumva care e minimul de puncte? Ca inainte ati zis ca doar primul loc promoveaza, insa acum ati mentionat de un minim de puncte. Si de aceea intreb.

| NunuNini a răspuns (pentru anonim_4396):

Primul loc, dar nu mai putin de... cat stabileste fiecare scoala. Eu nu pot sti ce se decide la voi.