| anonim_4396 a întrebat:

Am dat testele inițiale, la română și la matematică. La română am obținut 10 în cap, iar la matematica 4 laughing. La română a spus că o să ni le treacă în catalog luni,iar la matematică vom da test din nou, peste 1-2 săptămâni. Cea mai mare notă din clasă a fost 7, 5. Anul acesta,ni s-a schimbat profesorul,anul trecut aveam o profesoară care ne dădea numai zece,de exemplu, i-a dat unei fete 10 care nu știa tabla înmulțirii, dar e în a 7-a laughing). În fine,eu doream să vă întreb cum pot rezolva un tip de exercițiu,care îmi creează probleme. Măsurile unghiurilor unui triunghi sunt direct proporționale cu numerele 2, 3 și 4. Diferența dintre măsura unghiului cel mare și măsura unghiului cel mic este? Avem și variante, dar pe mine mă interesează cum se lucrează acest tip de exercițiu. Ofer fundă + vot!

Răspuns Câştigător
| Idc12345 a răspuns:

E simplu...
{x, y, z} d.p {2, 3,4}
x:2=k => x=2k
y:3=k => y=3k
z:4=k =>x=4k
Masura tuturor unghiurilor unui triunghi =180 =>
2k+3k+4k=180
9k=180
k=180:9
k=20
x=2k=2.20 =40
y=3k=3.20=60
z=4k=4.20=80
Verificare : 40 +60 +80=180 (A)
80-40==40
Raspuns:40
Funda?

6 răspunsuri:
| Faηta a răspuns:

Fii atent:

Măsurile sunt proporționale cu 2, 3, 4, deci, dacă le înmulțim cu un număr n ar trebui ca suma lor să fie 180 de grade.

Deci:
n(2+3+4) = 180
n x 9 = 180
n = 180/9 = 20

Notăm unghiurile cu a, b, c deci:
m(a) = 20 x 2 = 40 [unghiul mic]
m(b) = 20 x 3 = 60 [unghiul mijlociu]
m(c) = 20 x 4 = 80 [unghiul mare]

| Faηta a răspuns:

Fii atent:

Măsurile sunt proporționale cu 2, 3, 4, deci, dacă le înmulțim cu un număr n ar trebui ca suma lor să fie 180 de grade.

Deci:
n(2+3+4) = 180
n x 9 = 180
n = 180/9 = 20

Notăm unghiurile cu a, b, c deci:
m(a) = 20 x 2 = 40 [unghiul mic]
m(b) = 20 x 3 = 60 [unghiul mijlociu]
m(c) = 20 x 4 = 80 [unghiul mare]

Sper că ți-a fost de folos! happy

| PaulaaPaulika a răspuns:

Masura unghiului A impartit la 2 = masura unghiului B impartit la 3 = masura unghiului C impartit la 4 = K

(In general se pune linie de fractie, dar eu nu am posibilitatea): A:2 = B:3 = C:4 = K
Masura lui A = masura lui B = masura lui C = 360 de grade
A = 2K
B = 3K
C = 4K
(Sper ca ceea ce am scris mai sus sa-ti dai seama de unde vine, nu mai scriu)
2 K + 3 K + 4 K = 360 de grade

De aici te descurci

Sper ca ti=am fost de folos. Eu cel putin pana acum asa am lucrat la clasa; nu stiu daca este exact ceea ce vrei, dar sper ca macar sa te indrumu spre rezolvarea dorita.

| Idc12345 a răspuns (pentru PaulaaPaulika):

Masura tuturor unghiurilor intr-un triunghi este de 180, si nu de 360

| PaulaaPaulika a răspuns (pentru Idc12345):

Oops, ma gandesc la patrulater, sorry

| flyden a răspuns:

Sa stii ca si eu uiasem de marimile direct proportionale la inceputul scolii laughing, dar in prima ora de matematica i-am spus Doamnei profesoare ca nu mai stiu marimile direct proportionale >>>>>>> DECI... spune-i doamnei tale ca nu mai stii SI ea cu siguranta te va ajuta sa intelegi laughing DACA SE POATE SI FUNDAlaughing >DACA NU crying dar sper s-o dai totusi SPER CA AM FOST DE AJUTOR SI NU UITA... sa nu-ti fie rusine sa-i ceri ajutorul DOamnei profesoare a TA