| alexcelmic a întrebat:

am dat un test la mate zilele astea și am luat 4, 50, am o profesoară care notează (-4 -5) etc, ei bine profesoara mi-a notat pe lucrare -4, și 4 în carnet, e corect ceea ce a făcut?
O să îi reamintesc zilele astea și sper să treacă nota pe care o merit.

5 răspunsuri:
| deeeaqq a răspuns:

"Salut TPU, am dat un test la mate zilele astea și am luat 4, 50"
//
"ei bine profesoara mi-a notat pe lucrare -4"

În primul rând hotărăște-te dacă e 4.50 sau -4.
În al doilea rând, dacă tot spui că "am o profesoară care notează (-4 -5) etc" -4 e 3.50 (4 în carnet, catalog), -5 e 4.50 (5 în carnet, catalog)

Du-te și vorbește cu ea dacă nu-ți convine nota.

| devilshelp a răspuns:

Sistemul cu 4, -4, 4 jumate sau 4+ e destul de greu de inteles, dar unde stau eu se foloseste. -4 inseamna 3.75, nu 4.50

| alexcelmic explică (pentru devilshelp):

Am 4.50 pe lucrare, a scris -4 și a trecut 4, ar trebui să mă revolt?

| devilshelp a răspuns (pentru alexcelmic):

O poti intreba frumos de ce ti-a scris 4 in catalog daca pe lucrare e 4.50 si vezi ce zice

| Miguel12999 a răspuns:

-4=3.50
3.50=4
Daca ai luat 5sau4. 50sau - 5, inseamna 5