| zeuspebepeee a întrebat:

Am nevoie sa stiu o chestie, eu am nevoie de 10 clase ca sa dau de permis, dar am doar 9 terminate, am fost eu prost si am parasit liceul, ma rog nu intram in detalii si am nevoie sa stiu o chestie, anul scolar la seral este ca si la cel normal? De exemplu daca ma inscriu la seral si fac doar un an, o sa mi se puna 10 clase terminate nu? Nu stiu daca ati inteles ceva, nu prea ma pricep la explicatii, dar daca da, as vrea sa stiu asta.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine ca ai nevoie de 10 clase pentru permis? Nu e nicio lege care sa prevada asa ceva.

Ca vrei sa iti continui studiile e foarte bine pentru tine, dar nu are treaba cu permisul

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera actuala nu prevede o conditie de studii, asa ca poti obtine permisul de conducere indiferent cate clase ai, important este sa stii citi si scrie.
Poti continua liceul la seral si chiar sa-l termini dar aceasta nu are legatura cu obtinerea permisului de conducere.

| zeuspebepeee explică (pentru Ioandelasal):

Din cate am inteles s-a dat legea aceea ca ai nevoie neaparat de 10 clase.

| Ioandelasal a răspuns (pentru zeuspebepeee):

Nu stiu de unde ai inteles asta dar in Romania nu exista o asemenea lege, au fost doar discutii aiurea.
Din cate stiu nici macar nu s-a propus o asemenea prevedere legala in Parlament, cu atat mai putin sa fie adoptata de Parlament si promulgata de Presedinte.