| Houstain a întrebat:

Salut, TPU!
Am o dilemă. Credeţi că profilul mate-info intensiv engleză este mai bun decât mate-info intensiv informatică, ţinând cont că eu vreau să fac multă informatică din liceu şi să iau premii mari la Olimpiada Naţională(adică să fac informatică de performanţă).

Media nu e problemă, am media din V-VIII de 10, iar media de admitere o să o am peste 9, 50-9,60. Examenul de la engleză l-aş lua, sunt destul de bun la engleză, nici asta nu e problemă.

Eu aş merge pe mate-info intensiv informatică, am înţeles că la mate-info intensiv engleză se face puţină informatică, la clasa de anul trecut de a IX-a intensiv info sunt 5 ore de info, iar la cea cu intensiv engleză sunt 3 ore de info ( mai sunt şi ore de TIC printre ele).

Fundă!

Răspuns Câştigător
| Lynna a răspuns:

Buna. Daca vrei sa faci performanta in informatica, atunci trebuie sa mergi la mate-info intensiv. Diferenta dintre mate-info simplu sau mate-info bilingv si mate-info intensiv este ca faci cateva ore in plus de info ( cumai spus tu, in clasa a IXa 5 ore, insa vei face mai multe in anii urmatori.
Deci, alege mate-info intensiv. Bafta.

1 răspuns:
| ivy a răspuns:

Iti explic eu diferenta, eu sunt M-I intensiv info, iti recomand cu caldura sa te duci la intensiv info, ai in clasa a XI-a si a XII-A peste 6-7 ore pe saptamana. Performanta poti face si la bilingv, dar nu e relevant... avand putine ore, ai mai putine sanse.