| AlexMan78 a întrebat:

am o intrebare ce cred ca pe multi iar interesa, cum as putea invata/retine mai repede si usor pentru un test? Cel mai bun raspuns primeste Funda happy.

Răspuns Câştigător
| wordsworth a răspuns:

1. Trebuie sa intelegi ceea ce ai scris, nu doar sa citesti, asa ca focalizeaza-ti atentia.
2. Subliniaza ceea ce crezi ca e mai important.
3. Pentru termenii noi, fii creativ si gaseste cu ce alte denumiri seamana.
4. Dupa ce ai invatat lectia cat de cat, scrie pe o foaie, asa vei retine mai repede.
5. Profesorul nostru de pshihologie ne-a spus sa mai citim lectia inainte de culcare, astfel, informatia va fi procesata in timpul somnului.

Sper ca te-am ajutat. happy Totusi, fiecare dintre noi invata mai repede sau mai incet.

| AlexMan78 explică (pentru wordsworth):

Multumesc de raspuns, ai primit Funda big grin

6 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Degeaba stai si tocesti acasa.Cel mult o sa stii pentru test si apoi vei uita tot.
Esti atent in clasa si nu inveti, ci intelegi.

| VanessaStar01 a răspuns:

Ori poti sa mai scrii odata pe o hartie datele importante, ori faci cum am vazut ca fac adultii si iti subliniezi cu marker-ul fiecare cuvânt in caiet, pentru ce e important o culoare mai inchisa, mai deschisa pentru mai putin important. Astfel iti faci fara sa vrei un rezumat.

| Niicolletaa a răspuns:

Fiecare persoana are modul sau de a invata. Daca vrei sa inveti mai repede trebuie sa fii atent, sa nu te deranjeze nimeni si nimic si sa intelegi ceea ce inveti. Inainte de a incepe sa inveti te poti relaxa ascultand putina muzica si iti poti face o cana cu ceai big grin De obicei o persoana retine mult mai bine cand are minte linistita, odihnita. Mai poti invata cu un prieten care te poate face sa intelegi. Daca nu merge cumpara-ti niste lecitina de la farmacie sau orice alt produs de tinere de minte. Pe mine ma ajuta forte mult lecitina. Sper ca ti-am fost de ajutor. happy

| AlexMan78 explică (pentru Niicolletaa):

Si tu ai dat un raspuns bun, dar mi s-a parut mai bun al lui wordsworth. (Fara suparare)

| Proscris a răspuns:

Fiecare are modul sau de a invata...dar retine ca "repetitia este mama invataturii".Te salut!