| Nelly15 a întrebat:

am o întrebare. Mai mult aș vrea o părere. Ce părere aveți despre despre predarea pusă pe elev, e cam exigent sau nu? Nu știu dacă așa e la orice liceu, însă la mine e cam exagerat, nu prea mai am timp liber. Săptămâna asta a fost efectiv full de teste (oarecum, 2 teste + 2 ascultări minim pe zi). Am mers joi la liceu, aveam primele 2 ore teste, la geografie - test din toate lecțiile de până acum, vreo 6-7, nu mă plâng, învățasem lecție de lecție. Și fizică - din nou, test din toate lecțiile de până acum. După aia, am avut logică. Bineînțeles că ascultare din 2 lecții, vreo 3 pagini față-verso a5. Efectiv n-am avut timp sa învăț, citez vorbele profesorului "Pe mine nu mă interesează că aveți voi teste, puteți să aveți și 5 teste, teza sau orice altceva, mie îmi trebuie note la logică, nici nu intra în discuție!" La prima vedere are o parte de dreptate, însă o voi zice din perspectiva mea, un elev normal: Vii acasă la 3, mai mănânci, te schimbi, mai te întinzi 10 minute după o zi lungă, aproape se face 4, te apuci de teme (care oricum sunt multe și la multe materii), să zicem că în cel mai bun caz le termini la 5, învăț 3 ore pentru teste și la 8 aveam o aniversare în familie, ca orice om normal, alegi să-ți petreci ziua alături de familie, e doar odata-n an. Când să mai poți învăța la logică? Ce timp liber? Efectiv îmi e consumat tot timpul liber de școală. Și bineînțeles profesorul de logica nu accepta niciun motiv, tot 2 primești. Majoritatea profesorilor după ce termină orele cel mai probabil se duc acasă și fac orice altceva. Pentru elev nu se termină nimic după ce ajunge acasă și toate astea pentru ce? Încep să cred că nu e egal raportul muncă-rasplata.
Un sfat?

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Te organizezi mai bine. Casti ochii in ore si pleci cu lectia invatata pe jumatate. Cand te apuci de teme sau de invatat inchizi toate electronicele si faci numai asta. Inveti constant, nu numai cand stii ca ai o verificare.

| Nelly15 explică (pentru SkyPilot):

Crezi că după ce am spus toate astea aș mai avea tupeul să stau și pe telefon sau calculator? Dacă ăsta era motivul. Deși incerc cât de mult pot să rămân și cu lecția din clasă efectiv nu e posibil, e și genul ala de profesor la care înveți din "scârbă", pare că nu-și dă intetesul, doar cum vrea el face și niciun sfat care ne-ar putea ajuta să învățăm mai bine la el nu e luat în considerare. Învăț lecție de lecție chiar dacă știu că am sau că nu am adcultare. Nu e problema de organizare, mă organizez cât de bine posibil, dar când e prea mult e prea mult. Nu era vorba neapărat de mine, doar că m-am pus în locul unor colegi care au pățit asta. Eu am deja doi de 10 la el.

| SkyPilot a răspuns (pentru Nelly15):

Nu aveam de unde sa stiu ce faci si ce nu.
La mate, fizica, chimie trebuie sa inveti constant si sa faci exercitii, dar la logica, hai sa fim seriosi, cat poate sa iti ia sa citesti de 3 ori 6 pagini format A5?

| Nelly15 explică (pentru SkyPilot):

Tot uit să precizez chestii. E genul de profesor care atunci când ascultă trebuie să-i zici efectiv lecția cuvânt cu cuvânt. Unii colegi răspund chiar bine dar mai mult de 8 nu primesc. N-am probleme la capitolul ăsta, învăț în medie o lecție de genul în 40-45 minute. Cum am mai spus, nu e vorba de mine neapărat, m-am pus în locul unor colegi. Altă mi-a fost întrebarea. Și nu știu cine învață citind o lecție de 6 pagini de câteva ori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca un om normal, te muți la un liceu normal