| anonim_4396 a întrebat:

Am ramas corigent pe semestru 2 la Limba Romana.Nu am mai fost coringent pana acum,si nu stiu ce sa ma fac, si habar n-am cum o sa reactioneze parintii mei.Ce nota imi trebuie ca sa trec in clasa 8-a (acum sunt in clasa 7-a), va rog ajutati-ma sunt ingrijorat si habar n-am ce sa ma fac.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atunci ai ramas corigent, cu media anuala 4, 50, daca ti-a fost incheiata media pe sem.II si va trebui sa sustii examenul de corigenta, prin luna august, la data stabilita de scoala ta. La acest examen, care se da in scris si oral, va trebui sa obtii cel putin media 5.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Corigent ramai doar daca media anuala este sub 5. Daca pe primul semestru ai avut cel putin media 6 si pe semestrul II ai media 4 nu ramai corigent, vei avea media anuala 5 si ai trecut clasa.
Doar daca media anuala este sub 5 va trebui sa sustii examen de corigenta, la care trebuie sa obtii, cel putin, media 5.

| Scalax a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mersi pentru raspuns happy

| darrio2007 a răspuns:

De unde sa stim ce nota iti trebuie daca nu ai spus ce note ai.Va trebui sa dai corijenta.

| Scalax a răspuns (pentru darrio2007):

Pe primula am 5, iar pe al doilea 4.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă media anuală îţi iese PESTE 5, atunci NU rămâi corigent!

Spre exemplu, în primul semestru ai avut media 6, iar pe al 2-lea ai media 4 : media anuală este 5 - deci, NU rămâi corigent happy

Toate cele bune!

| Scalax a răspuns (pentru bursuc001):

Mersi dar pe primul am 5 iar pe al doilea 4 :/

| bursuc001 a răspuns (pentru Scalax):

Cu plăcere happy

În acest caz, trebuie neapărat să scoţi cel puţin 4, 50 pe semestrul acesta ca să ţi se rotunjească la 5!
Altfel rămâi corigent pe vară sad

O zi frumoasă!

| Scalax a răspuns:

Pe primul semestru am 5, iar pe al doilea 4.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Scalax):

Atunci ai ramas corigent, cu media anuala 4, 50, daca ti-a fost incheiata media pe sem.II si va trebui sa sustii examenul de corigenta, prin luna august, la data stabilita de scoala ta. La acest examen, care se da in scris si oral, va trebui sa obtii cel putin media 5.

| Scalax a răspuns:

Stiu,dar ma tem de reactia parintilor, deoarece nu am mai fost corigent pana acum si mi-e rusine sad