| vasileion1996 a întrebat:

am si eu cateva intrebari:
1)Cum pot sa invat mai usor la scoala lectiile si sa le tin minte mai mult timp?
2)Cum,cand,cat trebuie sa invat sa iau bacalaureatu?
Va rog sa ma ajutati

6 răspunsuri:
| Rubyrubyy a răspuns:

1) Ca sa le poti invata mai usor lectiile la scoala sa citesti de vreo cateva ori pe zi lectia si sa inveti ce e mai important un fel de logice si daca esti atent si in clasa si retii acasa doar iti recapitulezi.
2) Pai ar trebui cas in media vreo 2-3 ore pe zi ca sa il poti lua.

| xAlessia a răspuns:

Buna!
1. Ca sa le tii minte mai multi timp ar fi indicat sa le citesti in fiecare zi macar o data.
2.Eu la romana m-am apucat cu 5 luni inainte de bac la mate doar in clasa a 12-a m-am apucat de meditatii si de invatat matematica "pe bune" cum s-ar zice.iar la biologie m-am apucat cu 3 luni inainte ..eu invatam noaptea cu un 3 in 1 langa mine, asa ma puteam concentra cel mai bine.ti-ar fi mult mai usor sa inveti din timp.dar orice e posibil daca iti doresti.:*
Bafta sa ai!

| extremeA07 a răspuns:

Sa fi foarte atent in clasa si sa inveti macar 2 ore pentru bac in fiecare zi, acasa. Sa nu treaca o zi fara sa faci ceva pentru bac, macar sa citesti un comentariu la limba romana, ca te va ajuta. pori lua vitamax in fiecare zi, ca iti da multa energie si te ajuta la concentrare si pe cat posibil sa eviti alcoolul pana termini cu bacul.
Acest program ar trebui cam de acum sa incepi ca sa poti parcurce toata materia.

| NDY13 a răspuns:

Vrei sa inveti fara batai de cap?

1. Apuca-te de invatat pentru romana (si istorie) cu doar o luna inainte, altfel risti sa uiti ce ai invatat la inceput.
Pentru proba la alegere... las-o mai usor, doar 1-2 saptamani.
2. Cu maxim 1-2 ore pe zi invatat (dar pauze in week-end) iei bacul fara probleme.
Sursa: experienta proprie.

Daca vrei mai multe sfaturi: http://bacul.net/sfaturi

Succes!

| vasileion1996 explică (pentru NDY13):

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri insa vreau sa spun ca eu nu pot sa invat asa usor deoarece eu sunt mai greu de cap si le uit repede

| NDY13 a răspuns (pentru vasileion1996):

Tocmai de-aia e de preferat sa inveti cam asa: mai intai pentru ultima proba, apoi pentru a doua si pentru prima exact inainte de aceasta. Inainte de a doua proba repeti, doar, ce ai invatat - idem si pentru a treia. E o tehnica destul de buna. Si inca ceva: nu esti greu de cap, dar informatiile nu le percepi ca fiind utile (si ai dreptate, sincer), rezulta ca nu le poti acumula. Totusi, sub "stresul" ideii ca peste 1-2 zile ai proba propriu-zisa, sunt sanse mult mai mari sa retii, deci poti invata (brainstorm mode) in ultimele zile - proba de romana necesita cel mai mult timp de invatare. Dar nu te da peste cap cu examenul, fii calm. Bafta!