| Powerman a întrebat:

Am si eu o intrebare importanta si vreau sa raspunda stricct doar cei in cunostinta de cauza, astazi am dat bacul la matematica si am facut o prostie. Ultimul exercitiu l-am scris cu un pix de alta nuanta, iar in colturile paginilor am pus un 5, de nebun, nici nu stiu de ce, mi-a zis profesorul supraveghetor ca poate fi luat ca semn de coruptie si e posibil sa imi anuleze lucrarea, Voiam sa stiu exact daca se anuleaza lucrarea la matematica se vor anula implicit toate si nu voi mai putea sustine proba 2 sesiuni?! Doresc instiintare exacta! Multumesc Anticipat!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai mai pus aceasta intrebare si ti-am raspuns, inclusiv ti-am citat prevederea din ordinul privind bacalaureatul.
Daca n-ai vazut-o la primul raspuns o repet:
"ART.96.(1) Candidaţii care au fost eliminaţi de la o probă, pentru fraudă sau tentativă de fraudă, nu mai au dreptul de a participa la următoarele două sesiuni ale examenului de bacalaureat. Aceştia vor relua integral examenul de bacalaureat, cel mai devreme în a treia sesiune după cea în timpul căreia au fost eliminaţi.
  (2) Candidaţii care au fost înscrişi la examen fără a îndeplini condiţiile legale de înscriere sau care au beneficiat de informaţii, documente sau alte forme de sprijin, obţinute pe cale frauduloasă, care le-au facilitat rezolvarea subiectelor, situaţii constatate de organele în drept, sunt eliminaţi din examen. Dacă frauda este constatată în centrul zonal de evaluare, lucrările sunt anulate şi candidaţii sunt consideraţi eliminaţi din examen.
  (3) În situaţia în care frauda este constatată după încheierea examenului de bacalaureat, comisia de bacalaureat judeţeană/a municipiului Bucureşti modifică rezultatele examenului, în sensul că respectivul candidat este considerat eliminat din examen. Dacă diploma de bacalaureat a fost completată, dar nu a fost eliberată candidatului, ea este anulată.
  (4) Pentru candidaţii aflaţi în situaţia menţionată la alin. (3), cărora le-a fost eliberată diploma de bacalaureat, inspectoratul şcolar propune instanţei de judecată anularea diplomei obţinute în urma fraudei dovedite."
Din ce spui aproape precis se va considera semn, iti va fi anulata lucrarea si tot bacalaureatul.

| Powerman explică (pentru Ioandelasal):

Naspa, ce sa zic.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Powerman):

Asta este, cine nu-i atent si greseste, o pateste.

| Powerman explică (pentru Ioandelasal):

Eu sa fiu sanatoos laughing

| Powerman explică (pentru Ioandelasal):

Si nu pot sa fac cerere pentru recunoasterea celorlalte note?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Powerman):

Chiar nu mi-ai citit cu atentie raspunsul? Nu poti face nici o cerere, regulamentul este foarte clar: "Aceştia vor relua integral examenul de bacalaureat, cel mai devreme în a treia sesiune după cea în timpul căreia au fost eliminaţi."

| IseeVoices a răspuns:

Am dat bacul acum 2 ani si ne-au spus in felul urmator supraveghetorii:
Nu copiati
Folositi doar pix de culoare albastra
Si paginile le noteaza ei cand predai lucrarea, deci da ai gresit.