| PicuMotanu a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei din liceu in special dar si pentru ceilalti scolari. Ce vreti sa se predea in scoli ca materie noua Educatie sexuala sau Educatie financiara? Ce este mai important sa te invete cineva cum sa te f*** sau sa folosesti banii si activele?
PS: Este o intrebare strict personala pusa din curiozitate, asta deoarece ii vad adesea pe unii din mass-media care tot o baga pasta cu educatia sexuala care mie mi se pare o mizerie umana.
Atentie dau funda!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Desi am terminat liceul, clar as fi pro educatie financiara atata timp cat e bine structurata materia si ar fi si un profesor sa stie sa explice practic lucrurile astea.

| AFR81 a răspuns:

La liceu poate ar fi bine sa se introduca si cate o ora de educatie sexuala, in special la clasele mai mari. Ar fi utila, mai ales ca multi isi incep viata sexuala in aceasta perioada. De partea cealalta, sincer, dupa parerea mea, nu are rost sa le dezvalui copiilor de clasa a 7-a sau a 8-a unele lucruri despre care oricum nu aveau habar si pe care urmeaza sa le descopere singuri mai tarziu. Desigur, mai sunt si exceptii, anomalii, insa, in general, treaba unui copil este sa se joace. Si sa invete, dar, in general, sa se bucure de viata. Stim cu totii cat de grea este si cu cat stres si neajunsuri vine maturitatea, astfel ca ar fi pacat ca unora sa le fie rapita copilaria. Si, totusi, ma intreb: ce le-ai putea spune? Cum ai putea adapta aceasta materie pentru varsta lor?
Educatia financiara nu mi se pare folositoare. Eu am facut si Economie si Educatie Antreprenoriala, doua materii care mi s-au parut dificile si de la care nu am ramas cu absolut nimic.

| AC4S4 a răspuns:

Dupa cum avem Istoria Romaniei, Geografia Romaniei, consider ca ar fi bine sa avem si materii care sa se ocupe de Politica Romaniei si Economia Romaniei.
Materia "Politica Romaniei" ar trebui predata in clasa a 11a, materia "Economia Romaniei" ar trebui predata in clasa a 12a.

Ce presupune educatia sexuala? In fond, ei vor sa invete elevii despre aparatul reproducator, boli, prevenirea bolilor. Lucruri care nu sunt gresite, sunt bune. Nu cred ca e nevoie a fi implementata o materie noua pentru acestea, ci, eventual, aprofundarea acestor lucruri la materia Biologie din liceu (aceste notiuni exista deja in materie, dar mai putin accentuate).
Insa, mai la interior, prin educatie sexuala ei inteleg si propaganda LGBT (in vest) si pro-avort.

Economia si Politica Romaniei merita introduse in programa scolara. Sunt domenii vaste si afecteaza societatea noastra direct.
Educatia sexuala se parcurge deja la materia biologie, trebuie doar accentuata putin.
In concluzie, mi se pare mult mai importanta o materie de tipul Educatiei financiare. E bine sa stii ce inseamna impozit, tva, etc.

| F3d0x a răspuns:

Niciuna,deoarece avem deja destule materii de umplutura(Economie, Psihologie, Latina, TIC) in special la profilele reale.