| IoanaAndreea97 a întrebat:

are cineva idee ce inseamna expresia "una este sa tainuesti, alta e sa taci"? am nevoie pentru un eseu la lb latina si nu inteleg la ce se refera. Raspundeti urgent, va rog! dau funda!

Răspuns Câştigător
| pyma a răspuns:

Când tăinuiești o faci având anumite interese, minți la modul perfid pentru ați atinge scopul, în timp ce atunci când taci o faci pentru că nu vrei să rostești ceva ce ar deranja sau ar răni, sau pentru că ești constrâns de împrejurări - spre exemplu, știi de un amic că își înșală iubita, dar taci, căci nu e treaba ta.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Expresia s-ar putea"traduce"prin : una este sa flecaresti/palavragesti, alta este sa taci.