Întrebare recomandată | timiHash a întrebat:

Buletinul meu expira pe 6 iunie 2015. Proba de bac la oral la romana incepe pe 8 iulie.
Pot intra cu buletinul expirat?! M-am inscris deja cu buletinul asta si nu cred ca e gata pana atunci.

Răspuns Câştigător
| emignon a răspuns:

Buna ziua.
Ar fi trebuit sa va ofere o adeverinta inlocuitoare a Cartii de Identinate. Daca n-au facut lucrul acesta autoritatile de la sine,ar fi o idee buna sa mergeti si maine la Politie, sa explicati situatia, sa cereti adeverinta pentru examen.
Cum insa totul depinde de timp si de imprejurari (bani), s-ar putea ca Politia sa se ocupe de buletinul dumneavoastra inainte de data examenului. Bafta, si lasati ingrijorarile pentru cand veti imbatrani. Oricum n-au ajutat niciodata pe nimeni.

| timiHash explică (pentru emignon):

Multumesc, am reusit cu o adeverinta precum ca buletinul este in curs de schimbare, certificatul de nastere si copie dupa buletinul vechi big grin!

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Unele Directii judetene de evidenta a persoanelor au infiintat deja un serviciu de eliberare urgenta a actelor de identitate --- du-te intreaba! Sunt considerate a fi urgente eliberarea actelor de identitate pentru motive medicale, deplasari urgente in alta localitate, concursuri de admitere sau examene, operatiuni bancare/notariale sau alte cazuri temeinic justificate.

| Oanna96 a răspuns:

Din cate stiu eu, nu se poate.Trebuie sa te duci sa il faci de urgenta, cunosc persoane care au procedat la fel.Bafta la bac!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La prezentarea la examene ( la BAC ) trebuie să te legitimezi cu C.I. ( valabilă, NU expirată ) în original ( sau cu Paşaport valabil, ori C.I.P./Carte de Identitate Provizorie )!

Oricum, ai avut timp DESTUL să-ţi preschimbi C.I., lucru pe care-l puteai face cu cel mult 6 luni ÎNAINTE de expirare!

Toate cele bune.

| MagicOneT a răspuns:

Eu nu cred ca o sa stea cineva sa controleze, doar se uita la nume si probabil la poza, trebuie doar sa te legitimezi

| Just4Joker075 a răspuns:

Poti sa intri in sala de examen si cu Certificatul de nastere, mult succes la Bac

| lologfo a răspuns:

Nu poti intra cu buletinul expirat, dar am si eu un prieten care era in situatia ta si poti sa-ti faci noul buletin cu 6 luni mai repede daca vrei. Deci du-te la politie si fa-ti buletinul nou big grin

| Dianalala a răspuns:

Depinde.
Poate vei avea noroc si se vor uita doar la datele mai importante.
Nu cred ca vor sta sa se uite la toate buletinele in amanunt.
Dar incearca sa il schimbi oricum. Nu se stie niciodata happy

| MinionVlog a răspuns:

Nu poti intra cubuletinul expirat.

| CatalinAnonimul a răspuns:

Dzieci uczą się w szkole i zrobić własne prace, jak dostać się sucha, bez żywności bez żony i będę z in-house