| anonim_4396 a întrebat:

Cine e in clasa a 8-a, poate sa-mi spuna si mie daca la examenul de la romana o sa ne dea si subiecte de genul " scrie in 10-15 randuri caracterizarea unui personaj dintr-un text studiat "? Pentru ca doamna noastra de romana ne-a spus ca s-ar putea sa ne dea sa demonstram ca un text studiat de noi apartine unui gen sau sa caracterizam personajul sau sa facem rezumatul la el. Dar alta profesoara de romana a spus ca ne da un text la prima vedere si demonstram pe el. Stie cineva pentru ca eu nu mai stiu ce sa invat?

Răspuns Câştigător
| Eyleen a răspuns:

Pai exista 2 variante : 1 sa ne dea sa caracterizam/demonstratie ca textul suport apartine unei specii sau gen- un text la prima vedere de obicei asta se da de obicei la subiectul 1 iar la subiectul al -2lea o compunere libera

2 sa ne dea un comentariu/caracterizare/rezumat al unei opere cunoscute
Noua Doamna Profesoara ne-a spus ca daca ne-ar da din operele studiate, acestea ar fi :
a)Fabula "Cainele si catelul"
b)Nuvela "Popa Tanda"
c)Schita "D-l Goe"
d)Basmul "Praslea cel voinic si merele de aur"
e) Pastelul: "Miezul iernii " de Vasile Alecsandrii

P.S.-spor la invatat! si bafta! love struck

2 răspunsuri:
| EuSiCuMine a răspuns:

Si eu dau examenele de cl 8 saptamana viitoare :-s
Si te asigur 100% ca iti va da un text din care sa caracterizezi nu unu pe care l-ai invatat acum 1-2 ani straight face
E prea absurd sa faca asa ceva. Si mie mi-a spus profesoara ca ne va da un text si sa caracterizam persoanjul, sau sa zicim al carui gen apartine sau sa demonstram ca titlul este potrivit textului.
Iti va da un text stiu sigur, nu te speria ca nu iti va cere ceva de genu : caracterizati personajul din 2 Loturi!
Nu trebuie sa te ingrijorezi cu asta!:*

| qqYYDDzzOOrree a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic abia is in a6a anul 7.10. 2011