| Idc12345 a întrebat:

Cine imi poate explica impartirea numerelor zecimale? F. U. N. D. A

Răspuns Câştigător
| EoFetitza a răspuns:

Pai sa vedem daca intelegi de la mine.deci sa zicem ca avem 1, 42 : 0, 2 se muta virgula de la al doilea numar(in cazul nostru 0, 2) pana ce devine numar natural deci la noi o sa ramana 2.trebuie sa ti cont ca ai mutat virgula dupa o cifra( cand ai mutat virgula ca sa obti un nr natural ai mutato dupa 2) stiind ca ai mutato dupa o cifra obligatoriu trebuie sa muti virgula de la celelalt nr adica primul numar tot dupa o cifra(in cazul nostru va ramane 14, 2-daca la al doilea numar ai mutat virgula dupa 2 cifre ca sa obti un numar natural atunci si la primul numar tot dupa 2 cifre) si acum impartirea noastra este 14, 2:2 si de aici este foarte simplu deci este ca o impartire normala. rezulta ca o efectuam ca si cum ar fi fara virgula si ne da 71. acum noi stim ca am ignorat acea virgula. la rezultatul final (in cazul nostru 71) se pune virgula dupa atatea cifre dupa cate era si in primul nr(in cazul nostru 14, 2) adica noi stim ca primul numar este 14, 2 deci virgula este dupa o cifra adica dupa 2(cifrele se numara de la dreapta la stanga) atunci si la rezultat (71) o vom pune tot dupa o cifra deci rezultatul final va fi 7, 1 sper ca ai inteles daca mai ai vreo nelamurire scriemi pe privat

8 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Exemplu: 35,42:24,1 este echivalent cu 3542:2410. Succes!

| TheoSound a răspuns:

Explicatia este urmatoarea:
{ Imagineaza-ti ca bara asta (/) este linie de fractie }
35, 42=3542/100 Iar
24, 1 = 2410/100
Cand le imparti iti rezulta
(3542/100)sad2410/100)
Care e de fapt prima imultita cu a 2-a rasturnata.
3542/100 * 100/2410 = (100 si cu 100 se duc) si iti ramane:
3542/2410 tocmai ce vroiai sa demonstrezi.

| WeAreSmart a răspuns:

Sunt perfect de acord cu EoFetiza

| AngelaMaria03 a răspuns:

Eu deaba stiu impartirea cu 2 cifre straight face

| Idc12345 explică (pentru AngelaMaria03):

laughing

| SimonaCristina a răspuns (pentru AngelaMaria03):

Hai nu zi zau, si cu asta te mandresti? sad

| Idc12345 explică (pentru SimonaCristina):

De ce comentezi ca proasta? Daca nu se vede, e o intrebare veche, din clasa a5-a.Mai bine te-ai duce la corgenta si ne-ai lasa pe noi in pace.

| Idc12345 explică (pentru SimonaCristina):

Te-a intrebat pe tine cineva ceva?