| Casian259 a întrebat:

Din ce este format curentul electric?
Primul care raspunde i-a funda!

Răspuns Câştigător
| IoAlexandra a răspuns:

Sarcini electrice pozitive(electroni)

9 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

In cartile de fizica, curentul electric este definit ca fiind miscarea ordonata a purtatorilor de sarcina.
http://damyg.webuda.com/PHP/curentulelectric.php

| Butterfly1 a răspuns:

Sarcini electrice pozitive(electroni)

| Butterfly1 a răspuns:

Sarcini electrice pozitive

| Gdeni a răspuns:

Din electroni

| JustBlack92 a răspuns:

Sal, Atomul este cea mai mica particula dintr-o substanta care prin procedee chimice obisnuite nu poate fi fragmentata in alte particule mai simple. Deci atomul sta la baza materiei. Orice obiect fizic pe care il vedem si atingem reprezinta materie, care la randul sau este compusa din atomi.
Structura atomului - atomul este format dintr-un nucleu de protoni si neutroni in jurul caruia graviteaza pe orbite electronii, formand astfel invelisul electronic.
Revenim la structura atomului si spunem ca, electronul este incarcat negativ iar protonul este incarcat pozitiv, iar neutronul, dupa cum ii spune si numele, este neutru din punct de vedere electric.
Sarcina negativa a electronului este egala ca marime cu sarcina pozitiva a protonului su nu s-au observat niciodata sarcini mai mici decat acestea. Sarcina protonului sau a electronului este cea mai mica unitate naturala de sarcina.numai bine.

| Bloopies a răspuns:

Uite aici tot despre curentul elecric :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Curentul_electric

O zi buna!

| Alexia777 a răspuns:

Sincera sa fiu e o întrebare foarte buna deoarece nici eu nu știu din ce e format.

| FunditainCarouase a răspuns:

Curentul electric reprezintă deplasarea dirijată a sarcinilor electrice. Există două mărimi fizice care caracterizează un curent electric:

intensitatea curentului electric, numită adesea simplu tot curent electric, care caracterizează global curentul, referindu-se la cantitatea de sarcină electrică ce străbate secțiunea considerată în unitatea de timp. Se măsoară în amperi.
densitatea de curent este o mărime vectorială asociată fiecărui punct, intensitatea curentului regăsindu-se ca integrală pe întreaga secțiune a conductorului din densitatea de curent. Se măsoară în amperi pe metru pătrat.
Funda?