| Alecsandra_Vartolomei_1993 a întrebat:

Eu in clasele 5-6 am luat media 8, 50, si daca i-au si in clasele 7-8 tot aceasta medie atunci pot sa ma duc la liceul Hogas, am auzit ca e foarte bun, si as face tot posibilul sa merg acolo! Si apropo, la examenul din clasa a 8-a ce se da la examen (din ce materii)! Va rog spuneti-mi pentru ca vreau sa stiu! Sincer!

Răspuns Câştigător
| ZzZziii a răspuns:

Bună!

Păi nu prea contează aşa mult mediile din clasele 5-8, contează doar notele de le Evaluarea Naţională.
Eu nu cunosc liceul, dar caută pe google cu ce medie poţi să intri la acest profil. Dacă este chiar bun, atunci ar trebui să aibă note cam mari.
Din ce materii se dă?

Materiile sunt :
Matematică.
Română.

Dacă vrei să intri într-un liceu bun, trebuie să te pui pe învăţat!

Acum procentul claselor 5-8 este de 20%, adică nu contează aşa mult, important este ce note vei lua la mate şi română.

Succes!

12 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Notele din clasele 5-8 conteaza doar 20%. Examenul pe care il vei da din Romana, Matematica va conta 80%.
Trebuie sa iei note bune. Media la examen ar trebui sa fie in jur de 9 ca sa intri la uman. In jur de 9.50 ca sa intri la real.
Spun asta orientativ, poate va trebui mai putin, poate mai mult.

http://prep-adm.cloudapp.net/PlanS/ListaSpecPerLic.aspx?Jud=30&Lic=931

| ZzZziii a răspuns:

Caută aici pentru mai multe informaii pentru acest liceu.
http://www.calistrathogas.ro

| UnNimeniFaraNimic a răspuns:

Nu am auzit de liceul asta, dar:

Mai nou media claselor V-VIII nu prea mai conteaza, decat 25%
Evaluarea nationala(examenul) se da din Romana si Matematica.
Tu trebuie sa te gandesti la ce profil vrei sa dai. Fiecare profil cere o medie diferita. Funda?

| ZzZziii a răspuns (pentru UnNimeniFaraNimic):

20 %

| UnNimeniFaraNimic a răspuns (pentru ZzZziii):

Scuze, dar am spus si eu ce am auzit de la prieteni. La mine a fost 50%

| ZzZziii a răspuns (pentru UnNimeniFaraNimic):

Da, acum este 20 %.

Era bine atunci...winking

| IonutZEW a răspuns (pentru ZzZziii):

Notele de la evaluare nationala? Ba esti nebun? laughing) Aia o dai in primavara la inceput, examenu se da la romana si mate, da si evaluarea nationala n-are nici o treaba cu examenulwinking, acolo iti testeaza capacitatea si-l face mult mai greu ca examenul ca sa te motiveze sa inveti pentru examen mai bine

| ZzZziii a răspuns (pentru IonutZEW):

Omule, pentru a intra la liceu ai nevoie de Evaluarea Nationala!
Ştiu că o dai în primăvară, nu ai spus o noutate...
Alexandre_Vartolomei_1993 a întrebat dacă poate să intre la acel liceu, cu media claselor 5-8 de 7 -8.
Exenul.la care s-a referit ea înseamna Evaluarea Nationala...

| ZzZziii a răspuns (pentru ZzZziii):

Sau poate simularea care după cum am înţeles se dă mai grea decât E.N.
Care se dă prin februarie...

| ZzZziii a răspuns (pentru IonutZEW):

Examenul şi E.N. sunt una şi acelaşi lucru...
Înainte de a mă corecta pe mine, mai caută şi tu pe net examen să vezi ce îţi dă laughing)...
Examenul înainte se numea Capacitate, acum E.N.

| ZzZziii a răspuns (pentru UnNimeniFaraNimic):

Bună!

Păi nu prea contează aşa mult mediile din clasele 5-8, contează doar notele de le Evaluarea Naţională.
Eu nu cunosc liceul, dar caută pe google cu ce medie poţi să intri la acest profil. Dacă este chiar bun, atunci ar trebui să aibă note cam mari.
Din ce materii se dă?

Materiile sunt :
Matematică.
Română.

Dacă vrei să intri într-un liceu bun, trebuie să te pui pe învăţat!

Acum procentul claselor 5-8 este de 20%, adică nu contează aşa mult, important este ce note vei lua la mate şi română.

Succes!

| Alecsandra_Vartolomei_1993 explică:

Sper sa fie cum ati spus voi, ca media claselor 5-8 sa conteze cel mult 25%. Dar, credeti ca as avea sanse la media din clasele 5-8 sa pot intra la acel liceu?

| 102030401234 a răspuns:

La sfarsitul anului scolar se sustin examene la limba romana si la matematica. Notele de la examen conteaza foarte mult pentru a intra la liceu. Anul acesta vor conta 80% si doar 20% va conta media din clasele V-VIII. Asa ca daca vrei sa intri la un liceu anume trebuie sa ai media de admitere care se cere.