| mrsaxobeat13 a întrebat:

Exista la Politehnica Bucuresti vreo sectie care se ocupa cu studierea programarii jocurilor video? In special o sectie de pe care poti sa ajungi game designer.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai in primul rand hotaraste te. Ori designer ori programator ca sunt lucruri total diferite.

Legat de design nu vei gasi nimic la politehnica. Legat de programarea jocurilor singura varianta e AC cu specializarea Tehnologia Informatiei. De acolo vei iesi programator si vei invata bazele programarii. Partea de gaming tine doar de tine si de studiul tau individual.

Oricum daca vrei sa te axezi doar pe partea de software cea mai buna varianta e o facultate de info nu politehnica