| damanda1 a întrebat:

in urma cu 3 ani am luat nota 5 la bac la romana in prima sesiune; am crezut ca voi lua mai mult in ce-a de-a doua asa ca am mai incercat odata si am luat 4. Nu am facut contestatie la acel 5 pur si simplu am mai dat odata in alta sesiune as vrea sa stiu daca anul acesta mi se mai poate recunoaste nota din prima sesiune. multumesc

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Legea educației naționale, articolul 78, alineat 4 : (4) În cazul nepromovării examenului național de
bacalaureat, pot fi recunoscute în sesiunile următoare, la cerere,
rezultatele la evaluările A, B, C și D susținute conform
prevederilor art. 77 alin. (4), respectiv rezultatele la probele
scrise E prevăzute la art. 77 alin. (4) care au fost promovate cu
cel puțin nota 5.
Poți să te înscrii la Bacalaureat și să dai examen doar din materiile la care ai căzut.
Scrie "în cazul nepromovării examenului", nu a probei. Deci dacă ai nota sub 6 la BAC, poți repeta orice probă. Și da, bună alegere cu româna, că tocești până iei o notă bună.
De asemenea, dacă ai fost la tehnic, și ai dat la fizică (dacă) îți recomand să schimbi pe biologie, examenul e cu mult mai ușor.
Trebuie să mergi să plătești taxa de reînscriere(nu e mult, am uitat cât e) și apoi să semnezi niște foi, unde completezi tu ce probe vrei să îți fie recunoscute și ce probe nu (scrii nota și sesiunea ex: iunie 2015). E declarație pe proprie răspundere, cred, floare la ureche.
Nota și data exactă o găsești pe site-ul edu.ro

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate recunoaste nota din prima sesiune, avand in vedere ca tocmai tu nu ti-ai recunoscut-o, repetand examenul in sesiunea urmatoare.

| valentingb a răspuns (pentru Ioandelasal):

Vă salut.
Eu zic că ar putea să omită mențiunea asta, și să ceară recunoașterea notei, apoi să dea examen la alte materii la care crede că poate lua notă mai mare.
Legea spune că notele pot fi recunoscute la cerere, dacă nu a trecut BAC-ul. Nu scrie nică ieri că i se interzice, se aplică interpretarea mai favorabilă, deci i se permite. Ca să fim în spiritul constituției.
Când am dat eu BAC-ul, am băgat o ceartă cu directoarea liceului, pentru că nu voia să mă lase să schimb de pe fizică pe biologie, "că nu o lasă legea". Legea nu spune nimic de vreo interdicție, așa că am aplicat interpretarea favorabilă, iar după mine, alți 60 de copii au schimbat alegerea.
Eu zic că se poate, dacă încearcă. Cum a mers la mine, să meargă și la el.

| Ioandelasal a răspuns (pentru valentingb):

Noi putem sa zicem orice dar se va lua in considerare nota de la ultima sesiune.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nota finală este nota din a 2-a sesiune!

Toate cele bune!

| damanda1 explică:

In orice caz voi mai da inca o data si la romana si ma voi si asigura pe 18 iulie cand este inscrierea la fata locului; va multumesc pentru raspunsuri