| Cristina77223 a întrebat:

Incerc sa decid ce facultate ar fi cea potrivita pentru mine si vreau sa le iau pe toate in considerare, însă nu prea am gasit informații despre facultățile private/particulare.
Întrebarea mea este: cum se intra la aceste facultăți? Prin examen, doar media de la bac sau doar taxa?
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare facultate are metodologia ei de admitere. Fie ca e privata sau de stat. Sigur gasesti informații pe site urile lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Intri pe site la fiecare și te lămurești.

| SiA31 a răspuns:

Fiecare facultate are o altă metodă de admitere.
Unele sunt pe bază de dosar, și se calculează o medie ponderată cu media de la bac și materiile principale necesare.
Altele au la bază doar un examen de admitere, iar altele fac o medie între media de la bac și examenul de admitere.
Ia la rând universitățile sau facultățile pentru care optezi și caută informațiile pe site-urile lor, la secțiunea de "admitere licență". Acolo vei găsi răspunsuri la toate întrebările tale.
Baftă!